Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'stmt_gutenmag_single_post_counter' not found or invalid function name in /home/bizimkel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Uçuk Oluşumuna Yol Açan Faktörler Nelerdir -

Uçuk Oluşumuna Yol Açan Faktörler Nelerdir

Categories KadıncaPosted on
Uçuk Oluşumuna Yol Açan Faktörler Nelerdir

Uçuk, günlük yaşantımızda herkesin karşılaştığı bir problemdir. Bu yazımızda uçuk oluşumuna yol açan faktörler nelerdir? sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız.


Vitamin eksiklikleri uçuğa neden olur mu?

Uçuk virüsü bir kere vücuda yerleştikten sonra, vücut direncini bozan her türlü faktör uçuğun tekrar ortaya çıkmasını sağlayabiliyor.  Özellikle stres, kâbus,  kötü korkulu bir rüya görmek veya vücut direncini düşüren kansızlık, demir eksikliği,  B12 eksikliği, folik asit eksikliği gibi bir takım vitaminlerin vücutta olan eksiklikleri. Ayrıca vurma, çarpma, darbe gibi uçuğun çıktığı bölgede meydana gelen herhangi bir hasar, oradaki derinin hasarlanması, derinin bütünlüğünün bozulması da uçuk oluşumuna yol açan faktörler arasında sayılabilir.  Kadınlarda özellikle adet görme dönemlerinde olmak veya güneşte çok sık kalmakta bir faktör olarak eklenebilir.  Çünkü güneşte çok sık kalanlarda, özellikle dudak bölgesinde uçuklar karşımıza çıkabiliyor.


Bağışıklık sistemi uçukta etken faktör mü?

Bağışık sistemini düşüren kanser gibi bir hikayenin olması, kemoterapi gibi vücudun bağışıklık sistemini düşüren bir hastalığın, bir tedavinin görülmesi veya da Aids dediğimiz Hiv pozitifliği ile gelen gene vücudun bağışık sistemini düşüren bir takım hastalıklarının görülmesi durumlarda uçuk virüsü çok kolaylıkla tekrar edebiliyor. Hatta üst üste enfeksiyonlar yapabiliyor ve çok sık karşımıza çıkabiliyor.

Bunlar uçuk virüsünün ya da uçuk hastalığı tekrarlamasına neden olan en büyük faktörler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir