Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'stmt_gutenmag_single_post_counter' not found or invalid function name in /home/bizimkel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Uçuğun Belirtileri ve Oluşum Evreleri Nelerdir -

Uçuğun Belirtileri ve Oluşum Evreleri Nelerdir

Categories KadıncaPosted on
Uçuğun Belirtileri ve Oluşum Evreleri Nelerdir

Bu yazımızda sizlere uçuğun belirtileri ve oluşum evreleri, kaç çeşit uçuk olduğu, birincil uçuk ve ikincil uçuk hakkında kısaca bilgi vermek istiyoruz.

Kaç çeşit uçuk vardır?

Uçuğu birincil ve ikincil uçuk diye ikiye ayırabiliriz. Birincil uçuğun belirtileri ve oluşum evreleri nelerdir?

Kişi hayatında ilk defa uçuk virüsü ile karşılaştığı zaman uçuk virüsüne temas ettiği yerde yani bu giriş kapısı dediğimiz bölgede, direk olarak deri içerisine girerek özellikle bu deride bulunan bir travma, sıyrık, yara gibi bölgeden içeri girerek o bölgeye yerleşir. %99 oranında herhangi bir belirti vermeden direkt olarak inaktif forma yani uykulu forma dönüşür.

Zaman içerisinde yıllar sonra vücut direnci düşmesine bağlı olarak tekrar giriş kapısına gelerek orada uçuk enfeksiyonu meydana getirir. %1 oranında bu birincil uçuklar çok ağrılı seyrederler ya da çok yaygın olarak karşımıza çıkabiliyorlar. Mesela işte yüz bölgesinde, ağız çevresinde ya da genital bölgede karşımıza çıkabiliyor.

İkincil uçuk nasıl oluşur?

Bir de ikincil uçuk dediğimizi uçuk var. İkincil uçuğun belirtileri ve oluşum evreleri nelerdir? Daha çok veya daha sık karşımıza çıkan uçuk şeklidir. İlk giriş kapısı olan bölgede vücut direncinin düşmesi ile birlikte o bölgeye uçuk mikrobu tekrar gelerek orada kırmızımtırak bir zeminde küçük küçük su toplayan kabarcıklar oluşturur. Bu su toplayan kabarcıklar çıkmadan önce o bölgede hasta yanma ve ağrı hisseder ve biz buna hiperestezi deriz. Hatta birkaç gün bu yanma, ağrı sürebilir. Bu yanma, ağrının birkaç gün sürmesinden sonra o bölgede çıkan küçük su toplayan kabarcıklar yaklaşık 5 ila 6 gün sonra patlayarak kabuk haline dönüşürler. Sonra kabuklanmalar bir hafta on gün içinde iyileşir. Sonra uçuk virüsünden başka herhangi bir enfeksiyon bulaşmazsa herhangi bir iz bırakmadan tamamen iyileşir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir