Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'stmt_gutenmag_single_post_counter' not found or invalid function name in /home/bizimkel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Perdeler için Hangi Kumaşı Seçmeliyim -

Perdeler için Hangi Kumaşı Seçmeliyim

Categories Dikiş NakışPosted on
Perdeler için Hangi Kumaşı Seçmeliyim

Perdeler için kumaş seçimin önemli olduğunu düşünüyorum. Eviniz için yeni perdeler dikmeye karar verdiniz mi? Ev dekoru için mükemmel renk ve desenleri seçmiş olsanız bile, perdeler için uygun kumaşların seçimi o kadar geniş ki, özellikle bu işlere biraz uzaksanız, ihtiyaçlarınız için en güzel kumaşı seçerken oldukça zorlanabilirsiniz. Kumaşın dokusu, nasıl yıkanması gerekir, çok ışık geçirir mi ve en önemlisi fiyatı tabiki

Perdeleriniz için kumaş seçerken dikkat etmeniz gereken özellikler nelerdir?

Işığı ne kadar geçiriyor ve yalıtım özellikleri, doku, ağırlık, dayanıklılık ve temizliğin ne kadar kolayolduğunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Şimdi gözlerinizi kapatın ve kendinize sorun, aydınlık ve havadar perdeler mi yoksa daha ağır ve daha kalın olanları mı tercih edeceksiniz ?

Akılda tutulması gereken bir diğer önemli faktör de perdeleri zaman içinde temizlemeyi nasıl planladığınızdır . Ayrıca, belirli odadaya giren ışığı ve yalıtım gereksiniminize bağlı olarak kumaşı seçin .

Bunların hepsi örgü ve iplik sayısı ile belirlenir. İplik sayısı ne kadar düşükse – özellikle de sürekli güneşe maruz kaldığında, kumaşın daha az dayanıklı olması. Daha sonra, daha yüksek iplik sayısı olan kumaşlar genellikle daha dayanıklı iken, genellikle kuru temizleme gerektirirler ki bu da perdeleri temiz tutmak için daha pahalı bir seçenektir. Kısacası, kalın perdeler iyidir fakat fiyatları da aynı oranda artmaktadır.

Genel olarak, perdelerde kullanılan kumaşların en yaygın dokumaları arasında dimi, düz, damasko ve saten bulunur.

Düz ve dimi dokuma kumaşlar genellikle üzerinde baskı desenleri olanlardır. Şam örgüsüne gelince, genellikle tek renkli kumaşlarda kullanılır ve onlara eklenmiş doku sağlar. Hoş ve güzel durur.

İpek, çok lüks bir görünüme sahip olsa da, güneşe maruz kalmaktan dolayı bir zaman sonra solgun görünecektir.

Daha kalın perdeler güneş ışığını daha iyi engeller.

Perde için yaygın olarak kullanılan kumaş türleri

Perdeler, keten, pamuk, yün, naylon, ipek veya polyester dahil olmak üzere çok sayıda farklı kumaştan yapılabilir. Bunlar arasında naylon veya polyester gibi sentetik kumaşlar en uygun fiyatlı seçeneklerdir. Yün, ipek ve diğerleri gibi doğal kumaşlar daha pahalıdır. Elbette, kendi perdelerinizi dikmek size çok para kazandıracak, bu yüzden malzemeleri seçerken biraz daha fazla tutumlu davranarak daha çok mutlu olacaksınız

Peki hangi kumaşı seçmelisin?

 


Yün :

Ağır ve kalın bir görünüm ve uygun kumaş arıyorsanız, o zaman yün seçmelisiniz. Yünlü kumaşlar, güneş engelleme ve yalıtım gerektiren odalar için mükemmeldir. Sorun, diğer perdelerden daha ağır olmaları ve bunları yıkamanın, sentetik veya daha ince olanlardan daha zahmetli olmasıdır. Ayrıca, yün nemi emmeye meyillidir, bu nedenle banyolar veya diğer nemli alanlar ve odalar için kullanmaktan kaçının.


Pamuklu Ya Da Keten :

Çok fazla yalıtım veya güneşe maruz kalmaya ihtiyacınız yoksa, perdeleriniz için pamuklu veya keten kumaşı seçebilirsiniz. Bunlar daha hafif ve nefes alabilen malzemelerdir, ancak renkleri ve desenleri zamanla güneş ışığından bozulabilir. Bunları korumak için keten perdelerinizi astarla kaplayabilirsiniz.


İ
pek :

muhtemelen perdeler için en lüks kumaştır. Daha incedir ve içeriye daha fazla ışık girmesine izin verir, ancak astarsız, çok hızlı bir şekilde solacaktır. İpek pahalıdır ve yıkanması o kadar kolay değildir ve lekelenme ve çocukların olduğu odalar için uygun değildir.


Naylon :

En uygun seçenek için naylonu seçebilirsiniz. Naylon hafiftir ve makinede güvenle yıkanabilir. Işığı iyi kapatmaz, ama bir çocuk odası için eğlenceli perdelere ihtiyacınız varsa  naylon mükemmeldir, çünkü çeşitli eğlenceli desenlerle naylon kumaşlar bulabilirsiniz. Özellikle çocuk odaları için birbirinden güzel seçenekleri mevcuttur. Eğer çocuğunuz varsa bunu bir düşünün.


Polyester :
Sıkı örgülere sahip ve hafiftir. Polyester malzemeler solmaya karşı doğal olanlardan daha dayanıklıdır ve çoğu durumda makinede yıkanabilir. Polyester perdelerinize daha kalın ve daha ağır yapmak için biraz astar ekleyebilirsiniz. Polyester hakkında en iyi şey, kolayca kirlenmez. Temizliği kolaydır, ancak kokuları kolayca emer, bu nedenle mutfaklarda veya sigara içilen odalarda bu tip perdelerden kaçının. Polyester de yanıcıdır, bu nedenle perdeleriniz için en iyi kumaşı seçerken aklınızda bulundurun.


Karışımlar :
İyi ve ekonomik bir seçim, harmanlanmış polyester ve pamuk veya ipekden yapılmış bir kumaştır. Bu kumaşlar son moda bir görünüme sahiptir ve yine de bulunması ve bakımı kolaydır. Ayrıca, çok sayıda modelde mevcuttur

Farklı perde kumaş kategorileri
Farklı ağırlık kategorilerinde en yaygın kullanılanlar şunlardır: Genel olarak, perdelere uygun kumaşlar ağırlıkça kategorize edilir.

 Hafif Bunlar odada çok fazla ışık tutan ama yine de mahremiyet sağlayan şeffaf kumaşlardır. Daha karanlık odalar için uygundur. Onlar daha zarif ve narin ve mutfak ve oturma odasında yarım perdeler için uygundur.

Perdeler için kullanılan popüler hafif kumaşlardan bazıları şunlardır:
ipek – dantel – pamuk – keten – muslin – polyester – Rayon Challis

Hafif ve ince perdeleriniz için bir astar malzemesi arıyorsanız, beyaz pamuk, hafifletişmiş pamuk veya karartma kumaşı için şunları yapmanız gerekir.

Orta ağırlıkta Bunlar, hafif kumaşlara göre daha sıkı bir dokuma ve daha büyük iplik numarasına sahiptir ve pencerelerdeki saflıkları tamamlayacak ikinci perdeler için uygundur. Orta ağırlıktaki kumaşlar, doğrudan güneş ışığından ve en hafif olanlardan daha sıcak ve soğuktan daha fazla koruma sağlar.

Perdelerin yapılması için önerilen en yaygın orta ağırlıklı kumaşlar şunlardır:

saten – damasko – tuval – pamuk – kot – ağır

Oda tamamen karartma perdeleri ararken en iyi seçimdir. Odaya gizlilik sağlamak istiyorsanız, ısıya ve soğuğa karşı mükemmel yalıtım sağlarlar.
Yüksek bir iplik sayısına sahip olduklarından, bu kumaşlar daha hafif olanlara göre daha ağır ve daha dayanıklıdır.

Perdeler için en çok kullanılan ağır kumaşlar şunları içerir:

yün – tüvit – süet – kadife – çözgü saten – saçak – goblen

Sonuç olarak, gördüğünüz gibi perde kumaşları seçerken aradığınız işlevsellik, iklim, doğrudan güneş ışığı faktörü,  kullanacağınız oda tipini ve tabiki odanın dekoru.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir