Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'stmt_gutenmag_single_post_counter' not found or invalid function name in /home/bizimkel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Nafaka Miktarı Nasıl Belirlenir -

Nafaka Miktarı Nasıl Belirlenir

Categories KadıncaPosted on
Nafaka Miktarı Nasıl Belirlenir
Nafaka miktarı nasıl belirlenir sorusu her zaman boşanma davasında Öncelikle tarafların yaşadıkları hayat standardına göre belirlenir. Bu belirlenirken nafaka mahkeme sürdüğü sürece tedbir nafakası şeklinde hükmedilir. Yani hem nafaka almaya hak kazanan için hem de varsa çocuklar için iştirak nafakası ilk önce mahkemece tedbir niteliğinde olur. Yani daha sonradan arttırmak veya azaltmak için öncelikle hakimin genel tecrübesine göre bir karar verir mahkeme. O anki uygun daha önceki dosyaları edindiği tecrübeye göre ortalama bir nafakaya karar verir.

Çoçuklar İçin Nafaka Verilir Mi ?

Nafakaları kararla birlikte eğer kadın için veya erkek için bir karar verirken, onu yoksulluk nafakası olarak kararına geçer. Çocuklar için de iştirak nafakası olarak kararını işler. Çocuklar için karar verirken hakim çocukların işte normal asgari şartlarda okuluna gidebilmesi sağlıklı beslenebilmesi için uygun miktarda vermeye çalışır. Ancak ülkemizdeki sosyal ekonomik durumun ortalamasına baktığımızda çocuklar için verilen bu karalardaki nafaka miktarının yetersiz olduğunu görmekteyiz.

Olan Çoçuklara Oluyor

Aile birliği devam ederken çocuklar için yapılan fedakarlıklar bir anda bir boşanma durumu olduğunda, tarafların kendi hırslarıyla ulaşmak istedikleri hedeflerle çalışabiliyor. Hakim bu konuda bir karar verirken tarafların her biri için mali ve sosyal araştırma istiyor ve tarafların kendilerine gelen görevli polis memuru taraflara bir form doldurtuyor. Bu forumda ne kadar maaş aldıkları gayrimenkulleri olup olmadıkları arabalarının ve hisse senetleri falan gibi bütün bir mali durumunu ortaya koyacak bir rapor düzenliyor polis ve bu mahkemeye ulaşıyor. Tabii bu polise beyan edilen durumun tamamen doğru olduğu iddia edilemez.

Mali Durum Mahkemeye Bildiriliyor

225Taraflar avukatları vasıtasıyla gerçek durumu ispat edebilmek için mahkemeye birtakım deliller sunarak gerçek durumu mahkemenin anlamasını araştırmasını sağlayabilirler. Gerçek mali ve ekonomik durum ortaya çıktığı zaman mahkeme kararıyla beraber daha önce verdiği Örneğin çocukların her biri için atıyorum. 500 TL gibi bir rakam vermişse ve durum çok daha yüksek bir mali durumda ise taraflar nafaka ödeyen. Bu deliller ile mahkeme geldiğinde bunu daha yüksek rakamlara çıkarabiliyor. Ayrıca taraflar daha çok Anlaşmalı boşanmada çocuk varsa çocuğun okul ve özel okul masrafları sağlık sigortası gibi bütün detayları alt alta yazıp aileninde durumu ise bütün bunları da bir protokolle karara bağlayabiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir