Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'stmt_gutenmag_single_post_counter' not found or invalid function name in /home/bizimkel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Kot Kumaşı Çeşitleri Nelerdir ? -

Kot Kumaşı Çeşitleri Nelerdir ?

Categories Dikiş NakışPosted on
Kot Kumaşı Çeşitleri Nelerdir ?

Kot kumaşı, çok dayanıklı olması ve çok fazla yıpranmaması nedeniyle 18. Yüzyılda maden işçileri için üretilmişti. Tabi zamanla bununun moda haline geleceği kimsenin aklına gelmezdi. Bizdeki bi ara Etilerde gezen Şalvarlı Berkcanların durumu gibi düşünebiliriz : ) Neyse biz konumuza dönelim. İki Amerikalı – Levis Strauss ve Jacob Davis 1873 yılında bu malzemenin pantolonunu yapan ilk kişi oldular. Artık ne kadar kazandıklarını siz düşünün.

Aylar yıllar geçtikçe, Kot kumaşı modaya uygun sokak modasının yanı sıra önde gelen moda tasarım tasarımcıları tarafından kullanılan güncel moda akımlarına öncü olan bir kumaş haline geldi. Yırtık kotlarda moda oldu, sanırım hala moda.

Kot Kumaşı Neden Seviliyor ?

Bugün, dünyadaki insanlar, genç ya da yaşlı, günlük olarak kot pantolon ve kıyafet giymektedir. Herkesin gardırobunda en az bir kot kumaşından imal edilmiş giysisi olmayan kimse yok. Ve yine eminimki bir çok kişide de en az bir adet yırtık kot bulunmaktadır : )

Şimdi baştan başlayalım. Peki Kot kumaşı nedir? Orijinal Kot, ilave sağlamlık ve dayanıklılık için dayanıklı kot dokuması olan% 100 pamuklu bir kumaştır. Diğer pamuklu kumaşlardan ayıran özelliği ise görünür şekilde çapraz şerit vardır. Bunu yakından bakınca siz de farketeceksiniz.

Şimdi Gelelim Kot Çeşitlerine

En popüler 20 Kot kumaş türü:

Şimdi kotun ne olduğunu açıkladığımızda, mağazalarda karşılaşabileceğiniz farklı çeşitleri ele alalım.

% 100 Pamuklu Kot
Diğer Kot türlerini üretmek için çeşitli şekillerde tedarik edilebilen geleneksel Kot. Levi’s Jeans’in kotlarıyla ünlü çok dayanıklı ve çok yönlü bir kumaş.

Ham kot
Bu tip kotlar boyandıktan sonra yıkanmamıştır. Ayrıca deformasyon veya kuru kot olarak bilinen ve düzenli çizgili görünüm aksine, farklı bir görünüme sahiptir. Dikiş işlemine başlamadan önce çiğ kotu önceden yıkamanız gerekir, çünkü daha yumuşak olur ve büzülme riskini ortadan kaldırır. Birçok kişi bunu tercih eder, çünkü zamanla daha doğal olarak solacaktır.

Sanforlu Kot
Bu tip büzülmeyi önlemek için işlenir. Piyasadaki en yaygın tip.

Streç Kot
Spandex veya Likra gibi esnek lifler içerir. Kumaşta kullanılan elastan miktarı kadar esnektir. Streç en çok kadın kot pantolonları için kullanılır ve daha rahat bir uyum sağlar.

Kenar Kot
Geleneksel olarak mavi renkte gelir, ancak diğer renkler de sunulur. Mavi renk indigo boyama yoluyla elde edilir. Gri, pembe, yeşil, hardal, siyah ve diğerleri gibi bu kumaşın diğer renkleri için, Kükürt boyaması olarak bilinen bir işlem kullanılır. Teknik olarak, renkli Kot gerçekten dimi, çünkü “Kot” kumaşın boyama işlemi için kullanılan indigo anlamına gelir.

Kenar Kotu
Kenarları genellikle kırmızı veya turuncu renkli olan bir Kot kumaş. Bu ince kenarlı Kot daha yüksek kalitede kabul edilir ve bu nedenle diğer Kot tiplerinden daha pahalıdır. Doğal ve temiz kenarı, kumaşın çözülmesini önler.

Ezilmiş kot
Adından da anlaşılacağı gibi kalıcı olarak ezilmiş ve buruşmuş görünmesini sağlayan bir şekilde tedavi edilmiş ve dokunmuştur.

Asit yıkanmış Kot
Ayrıca mermer Kot olarak da bilinir ve kumaşın klor ile ıslatılmış ve ponza taşlarıyla yıkanmasıyla elde edilen özel bir finisaja sahiptir.

Poli Kot
Geleneksel polyesterden daha yumuşak ve yumuşak bir kumaş, içindeki polyester lifler nedeniyle. Sıkıdır ve genellikle gömlekler, ceketler ve şapkalar için kullanılır. Dokumadaki eklenmiş polyester sayesinde oldukça dayanıklıdır. Daha hafif, normal Kotden daha kolay yıkanır ve kurutulur ve daha şık bir görünüm sağlar. Poli malzeme ayrıca buruşukluğa, burada listelenen diğer birçok türe göre daha dayanıklıdır.

Ekru kot
Bu kot kumaşı boyanmamış Kot. Doğal Kot rengine sahiptir.

Boğa Kot
Özel 3’e 1 ebatında konstrüksiyonu sayesinde tuval benzeri bir sağlamlık ve dayanıklılığa sahiptir. Genellikle döşemeyi yapmak için kullanılır. Yani oturduğumuz koltukların kumaşları için kullanılıyor efendim : )

Termo kot
Astar olarak yapıştırılmış bir başka hafif kumaş ile kottan yapılmış bir çift kumaş. Adından da anlaşılacağı gibi, daha iyi yalıtım sağladığı için termo kumaş, daha soğuk havalarda giymek için uygundur. Gördüğünüz gibi aslında kot kumaşları çok kolay 

Organik Kot
% 100 pamuktan üretilen organik Kot. Tarlada kendi imkanlarıyla yetişiyor : ) Kimyasal maddelerden ziyade patates nişastası gibi doğal maddelerle muamele edilir.

Rami pamuklu Kot
Bu, kumaşın buruşmasını azaltmaya yardımcı olan ve aynı zamanda şeklini koruyabilen soluk polyester, spandeks veya pamukla karıştırılır. Elbiseleri, tulumları ve üstleri için mükemmel hale getiren daha şeffaf bir görünüme sahiptir.

Bubblegum Kot
Likra kumaşıyla elde edilir, oldukça esnektir. Genellikle kadınların giymek için kullanılır. Vücutu tam sarar.

Eski kot
Bu bizim bildiğim yırtık kumaş türüdür : )Taş yıkama, organik selüloz yıkama veya çamaşır suyu ile yapılan eski görünümlü bir kot bu kumaşın eski ve yırtılmış görünümünü oluşturmaya yardımcı olur.

Ters kot
Bu tür bir kotta, her iki tarafın renginde ve dokusunda hiçbir fark yoktur. Ayrıca çok terstir, akılı olmak lazım.


Birçok çeşit kot kumaşın olması sürpriz değildir çünkü bu malzeme küresel düzeyde en popüler kumaşlardan biridir. Bu kullanım kolaylığı, çok yönlülük, iyi uyum, dayanıklılık ve elbette moda faktörü nedeniyle.

Kot, her türlü giyimin yanı sıra ev dekoru ürünleri için dikiş yapmak için kullanılabilir, bu yüzden bu kadar çok lağımcı onunla çalışmayı seviyorlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir