Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'stmt_gutenmag_single_post_counter' not found or invalid function name in /home/bizimkel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Gripten Korunma ve Kurtulma Yolları -

Gripten Korunma ve Kurtulma Yolları

Categories Kadınca, Pratik BilgilerPosted on
gripten korunma

Gripten korunma ve kurtulma yollarını sana anlatmam için usulca bu yazıyı okuyabilirsiniz.  Evet arkadaşlar malum kış aylarındayız. Bir taraflarımız donuyor soğuktan aman dikkat edelim. Havalar iyice soğudu artık naftalin kokulu kazaklarımız ve montlarımızı hatta içlikleri giyme zamanı. Şimdi diyorsun ben içlik giymem. Zaten o yüzden hasta oluyorsun, gerekirse içlikte giyeceksin annenin aldığı kalın fakat iğrenç o kazağı giyeceksin. 
Ayrıca anneye karşı çıkma taş olursun taş.

Grip Hastalığı Nedir

Şimdi bu hastalığı Influenza adlı terbiyesiz bir virüs tarafından yayılmaktadır, hızlı ve çabuk bulaşır. Ani olarak vücut sıcaklığınız artar ve ateşiniz yükselir,  eklem ağrıları ve halsizlik gibi belirtileri başta olmak üzeri baş ağrısı kuru öksürük gibi belirtileri vardır

Gel gelelim hastalığımıza. En iyi defans hucum yapmaktır felsefesi kullanarak hiç hasta olmamaya çalışıcağız. Tamam kötü bi örnek verdim ama sen yine de hasta olmamaya dikkat et sonuçta gripten korunma amacındasın. Şayet hasta olduk. Hapşırıklar, üşüyorum diye titremeler, burnunuzu çekmeniz ve o burunun kızarması gibi belirtilerin varsa hemen doktora gidip rapor alıyoruz malum kimi çalışıyor kimi öğrenci. Şimdi elimizde bi rapor ve bi adet de kırmızı burun var.

Gripten kurtulmanın ana kuralı “annenin” her verdiğini yemek hatta içmek. Tamam tamam sustum benimde miden bulandı ama kabul edelim ki çok işe yarıyor. O nane limon bitecek, çorbada bitecek lamı cimi yok. Bu lamı ve cimi laflarını hep sevmişimdir. Edi ile büdü gibi gelir bana, ileride çocuklarım olursa lakapları olabilir, neyse efendim konuyu dağıtmayalım ve alt paragraftan okumaya devam edelim.

 

Başlayalım O zaman

Elimize kağıt ve kankası kalemi alıp yazmaya başlıyoruz. En sulusundan 2 adet yüz ekşiten limonu güzelce sıkıyoruz. Güzelce derken okşamıyoruz öpmüyoruz ortadan doğu batı ekseninde kesip suyunu bardağa koyduktan sonra yılların eskitemediği ‘gripinle’ içiyoruz. Adamlar yıllardır aynı ambalaj helal olsun vesselam. Akabinde annenizin yaptığı o garip fakat faydalı çorba afiyetle ve ‘iç oğlum, içki iyileş kuzum’ benim sesleriyle şapur şupur içilir (bknz:İsmail yk). Sonra Kat kat giyilerek yatağın içine usulca girilir, üstümüz iyice örtülür. Bünyemiz güzelce terler. Anneniz sık sık gelip   ‘oğluşum’ nasıl diye bakar. Lütfen “of anne” demeyin taş olursunuz taş. İyice terledikten sonra isteyen ‘banyo’ yapar isteyen ‘duş’ alır. Hep bu ikilemi yaşıyorum sizde yaşayın istedim. Bak bu yöntem baya etkilidir.

Tabi bunları yaparken bol bol alfabenin üçüncü harfinden (şakacı seni : ) )  tüketiyoruz. Benim favorim nar. Şimdi çarşı ev arasında geçen bilmeceyi söylemiyceğim ama  narla aramda farklı bir ilişki var. Nasıl desem hani yaz aşkları olur ya ha işte benimki ayrı bi kış aşkı var kırmızılıma karşı.  Tabi nar’ın yanındaki güzelleride seviyorum portakal, mandalina ve elma.

 

Eğer yanında Annen yerine eşin varsa o grip hiç bitmesin dersin. En güzel şekilde sevgi şevkat hatta merhamet duyguları içinde hizmet görürsün. Evde sadece baba varsa ‘iki gün yat geçer birşeyin yok senin’ lafını ve türevlerini duyarsın.

Siz siz olun ya da kim olursanız olun ama Annenizin sözünü dinleyin ve sıkı giyinin : )

Hadi geçmiş olsun.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir