Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'stmt_gutenmag_single_post_counter' not found or invalid function name in /home/bizimkel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Gece Yemek Yemekten Nasıl Kurtulurum -

Gece Yemek Yemekten Nasıl Kurtulurum

Categories KadıncaPosted on Format Görsel
Gece Yemek Yemekten Nasıl Kurtulurum
Gece yeme sendromu çok ciddi bir problemdir. Bunun nedenini araştırmak lazım. İlk önce sadece akşam yemeği seviyorum gibi bir cümlenin altında çok ciddi metabolik sorunlar olabilir. O yüzden bence kan şekerinizi bir kontrol ettirmenizde fayda var. Hipoglisemi, yani kan şekerinin çok düşmesi ve ya hızlı düşmesi ya da İnsülin direnci gece yeme sendromu ile çok sık beraber yan yana gezen iki arkadaş gibidir.

İ
nsülin direnciniz varsa Kan şekerinin gün içinde kontrol edemediğinizde ya da gün içinde çok az beslendiğinizde öğün atladığınızda gece kalkıp yemek ya da gece yatmadan sık sık atıştırmak doymamak doygunluk hissini oluşmaması, gece uykunun arasında kalkıp da bilinçsizce bir şeyler yemek, başınıza gelecek en büyük sorundur ve Aslında bunun için gün içini toparlamanız gerekiyor.

Gece Yemek Yemekten Nasıl Kurtulurum

Nasıl yapacağız bunu ? Şimdi kalktınız uyandınız sabah kahvaltı yapmak istemiyorsunuz. Güne tok başlıyorsunuz genelde gece yeme sendromu yaşayanlar ın söylediği cümleler böyle başlar. Tok uyanıyorum hiçbir şey demek istemiyorum, sadece kahve ile güne başlıyorum bu sorunun başladığı yerdir. O yüzden ilk önce güzel bir kahvaltı yapmak için kendinizi lütfen zorlayın.

Çok zengin bir kahvaltı olmak zorunda değil, yumurta, peynir, zeytin, reçel bir kahvaltıdan bahsetmiyorum ama küçük bir tost olabilir, kepekli ekmekle Light peynir ile yapılmış ya da beyaz peynire yapılmış bir tost olabilir. Hatta bir meyveli yoğurt ve yulafla yapılmış biraz daha hafif bir kahvaltı olabilir sadece bir omlet de olabilir. Ama kendinizi ikna ederek sabahları kahvaltıyı kesinlik yapın. Bu bir başlangıç ama iyi bir kahvaltı ihtiyacımız var. Kahvaltıyı ne kadar zenginleştirirseniz gün içinde diğer öğünleri de o kadar kontrol edebileceksiniz demektir.

Öğlen Ne Yemeliyim

Öğlen yemeğine gelelim, güzel bir protein almalıyız bu ızgara bir et de olabilir, bir balık da bir tavuk da olabilir güzel mercimekli bol peyniri bir Salata da olabilir.Ama gündüz protein ne kadar yüksek ve iyi alırsanız akşama ne kadar hafifletirseniz gece sizi uyandıran o belirtiler ortadan kalkmaya başlar. Göreceksiniz ara öğünler burada çok önemli çünkü gece uyananlara çoğu Gündüz ara öğün yapmayan kişilerdir. Ne yapalım ara öğün olarak, sabah ile öğle arasına bir sütlü kahve koyabilirsiniz mesela. öğleden sonra meyvayı ara öğünde kullanabilirsiniz.

Akşam üzeri 5 en önemli saattir özellikle siz gece uyanıyorsanız. Gece saat ondan sonra çok acıktığınızı fark ediyorsanız. Saat 5 ile 6 arasında mutlaka kepekli bir tost ya da yulaf yoğurt gibi içine meyve kuruyemiş koyabildiğiniz öğünlerde olabilir. Doyurucu bir öyle ihtiyacımız var hatta tostun yanına belki bir bardak ayran da ilave edebilirsiniz. Burada ne kadar iyi bir ara öğün yaparsak akşam yemeğinde o kadar sakince yemek yiyeceğiz demektir. Akşam yemeğinde de güzel bir sebze yemiş olalım biraz çorba içelim, salatamızı yedik her şey yolunda, biraz da yoğurt ile günü kapattık.

Süreklilik Önemli

Eğer gün içinde bütün bu söylediklerimi yaparsanız yani ana öğünlerde yeteri kadar iyi beslenmeyi sağlar ve günde dört beş tane ara öğün yapabilirseniz O zaman gece daha az bu sorunu yaşayacaksınız. Bir anda kesilmeye bilir ama mutlaka azalacaktır.

2

Duygusal Nedenlerden Dolayı Olabilir

Gece yemeği ile ilgili sorunlarınızı azalmıyorsa o zaman şunu da düşünün. Bunun altında duygusal sebepleri olabilir bir depresyon olabilir, anksiyete bozukluğu olabilir panik atak olabilir. Bunu tetikleyen duygularınız deki değişimler olabilir gün içindeki stresli bir toplantı sonrası ya da gün içinde yaşadığınız başka bir problem karar verme aşaması endişe ettiğiniz herhangi bir konu bütün bu düşünceler.

Aslında birikir sizi mutlu olmak için küçük küçük uyarılarla sizin kafanızı karıştırır. Aslında burada vücudun istediği tek şey vardır bana yiyecek yolla. Çünkü mutlu olmaya ihtiyacım var. Bunlara duygusal yeme yani duygusal yeme sorunları deniliyor. Çünkü altında bir sürü neden

Nereden Başlamalıyım

Ne yapmak lazım? Belki biraz sakinleştirici onun yerine koyabileceğimiz şeyler bulmak lazım. Bence bunların başında spor yapmak geliyor. Akşam yürüyüşleri hayatımızda varsa, gündüz olmak zorunda değil. Belki İş çıkışı yapabileceğiniz bir saatlik bir yürüyüş bile hem kan şekerinizi dengeleyecek.

Hem Duygularınızı yönetmenize yardım edecek hem de gece emin olun uyanmanıza engel olacaktır. Akşam yemekten sonra sıvılarla oyalanmak bu ne demek? Belki biraz daha fazla çay içmek kahve içmek Ihlamur içmek biraz papatya çayı içmek. Belki de uykumuzda sakinleştirecek. Rahat uyumanızı sağlayacak yiyecekler sütlü bir ara öğünde olabilir. Tarçınlı bir süt olabilir, ılık sütten bahsediyorum ya da bir kutu probiyotik yoğurt yemek.

Yani bir şeyi yemek ama uykunuzu bölmeyecek ve gece uyanmanız da engel olacak bir şey yemek burada sizi rahatlatabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir