Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'stmt_gutenmag_single_post_counter' not found or invalid function name in /home/bizimkel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur -

Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur

Categories Dikiş Nakış, Güncel, KadıncaPosted on
Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur

Türkiye İstatistik Müessesesi (TÜİK) bilgilerine göre, ülkemizde 15 milyon kadınımızın, işgücüne malesef dahil değil. İşgücü içinde mevki almama sebebi olarak “ev işlerini” göstermişler.Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur sorusu yazımızı okuyarak cevap bulabilirsiniz. Sosyal güvenlik sistemi bu kitle için, çalışmadan, “kişinin kendgi isteğine bağlı sigorta” primi ödeyerek emekli olabilmelerinin önünü açıyor.

Herhangi bir mecburilik olmadan bireyin kendisi arzusuna bağlı olarak SGK’ya prim ödemesi ve bu şekilde emekli olması olası. Bu sigortalılık bir mecburilik değildir.
Kişi isterse kendi sigorta primini  öder sigortalı olma hakkı kazınır, istemezse olmaz.

Aylık ücrete tabi olanlar yapamaz
18 yaşından küçükler ise kendi isteklerine bağlı sigortalı olamaz. Genel sağlık sigortası mecburî olunca prim ödememek için ikametini Türkiye’den aldıranlar bu nedenden dolayı isteğe bağlı sigortalı olamaz.

SGK’dan maaş ve gelir alan bir şahıs isteğe bağlı sigortalı olamaz.
Bu nedenle henüz daha önceki çalışmaları sebebi ile emekli olmuş bir şahıs isteğe bağlı sigortalı olamaz. Babasından dul maaşı alan kadınlar kendi isteklerine bağlı  sigortalı olma hakları vardır.

İsteğe bağlı sigortalı olmak isteyen bir bireyin, mecburî sigortalı olmayı gerektirecek bir işte çalışmaması lazım olur. Ay içerisinde 30 günden az faaliyet gösteren ve tam gün çalışmayanlar da isteğe bağlı sigortalı olabilir. Bu şahıslar çalışmalarını 30 güne tamamlayabilir.

Sağlık hizmeti dahil

Kişinen kendi isteğine bağlı sigortalı olmak isteyen şahıs ve ya kişiler , uzun vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortasına kendisi keni imkanlarıyla prim ödemek zorundadır. Yani bireysel kendi  isteğine bağlı sigortalı, ödediklerini primlerin karşılığı olarak devletin sağladığı sağlık hizmetlerinden yararlanır, bunlara malullük ve ölüm riski de karşı korunur ve başka sigortalılar gibi emekli olabilir.  İsteğe bağlı sigortalı, 5 sene prim ödemiş ise geride kalanlara ölüm maaşıda bağlanır.

Kişinin isteğine bağlı sigortalı prim ödemeyi kesmesi durumunda işsiz olarak da değerlendirilme imkanı yoktur ve işsizlik parası alamaz. Aktif olarak çalışmadığı için iş ilçesi ve meslek hastalığı halinde da geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlanamaz.

Genelgeyle mağduriyet ortadan kalktı
SGK’nın duyurduğu genelgeyle isteğe bağlı sigortalılık ile ilgili Bağ-Kur’luların mağduriyetleri de bu yasayla beraber giderildi. Bağ- Kur’lulardan mecburî sigortalılığı sona erenler, prim ödemeye devam etmeleri durumunda bu primlerin değerlendirilmesi mevzubahis olmuyordu. Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur sorusunu yazımızı  okuyarak cevap bulabilirsiniz.

SGK bu sorunu çözdü. Zorunlu şeklinde Bağ-Kur’luğu sona eren bireyin prim ödemeye sürmesi zımni talep dilekçesi olarak da kabul edilme imkanına sahip olacak.Sigortalının da dilekçeleri geçmişe dönük işletme ve prim gün sayılarınada kavuşacaklar.

 

En düşük 342.72 TL ödemek gerekiyor

2014 seneyin ilk 6 ayı için isteğe bağlı sigortalıların ödemesi lüzumlenen primin alt sınırı 342.72 TL.  Prim ödenebilecek en düşük seviye minimum ücretin günlük miktarı olan 35.7 TL.  Bu rakam üstünden yüzde 12 malullük, yaşlılık, ölüm ve yüzde 20’degenel sağlık sigortası primi kesildiğinde 11.42 TL günlük ödenmesi lüzumlenen prim miktarı.  Aynı dönemde ödenebilecek en yüksek maaş prim miktarı şimdilik  2.215,52 TL.

Ayrıca, isteğe bağlı sigortalılık yarı vakitli çalışanlar için oldukça önemli. Türkiye’de yarı vakitli faaliyet gösteren 3 milyon 179 bin faaliyet göstereniçin 30 günden az sigortalılıklarını 30 güne bitirmek oldukça önemli. Bu halde olanlar, isteğe bağlı sigortalı olmak istemezse,  yine de kendisi genel sağlık sigortası primini ödemek durumunda bulacaktır.

Apartmanlarda iş güvenliği eksperi koşulu kalkıyor
İş Sıhhati ve Güvenliği Yasası uygulanmaya başladığında bütün işyerlerinin iş sıhhati ve güvenliği profesyonellerinden görev alması mecburiyeti hususu gündemi fazla zaman işgal etmişti.


Özellikle kapıcı çalıştıran apartmanların ve ev sahipleri,  mahalledeki bakkal dükkanının iş güvenliği eksperi çalıştırması mecburiyeti bir çok kez tartışılmıştı.
İş sıhhati ve güvenliği bölümünde tüm işyerlerinin kapsamda mevki alması bu vaziyeti doğurmuştu.

İş Sıhhati ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği’ndeki yapması tasarılanan farklılık bu hususta oldukça önemli bir farklılığı öngörüyor.
Yönetmelik farklılığı yasalaştığında, 10’dan az çalışanı tespit edilen az tehlikeli işyerlerinde işverenler kendisi işyerlerinin iş güvenliği eksperi, işyeri doktoru ve yardımcı sağlık elemanı olacaklar. Bu sayede oldukça önemli bir fiyat üstünlüğü sağlanmış olacak.

İşverenin maliyeti

Az tehlikeli katagoride bulunan ve 10’dan az çalışanı olan işyerleri gene olarak apartmanlar, pastaneler, emlakçılar gibi ufak esnaflar.
Bu bağlamda yeni düzenlemenin pozitif bulunduğu özetlenebilir.
Fakat diğer taraftan işverenlerin kendilerine direk fiyat yaratabilecek iş sıhhati ve güvenliği önlemlerini en geniş kapsamda alması da defa olası değil.
Dolayısıyla fiyat üstünlüğü yaratacak bu düzenlemenin diğer taraftan iş sıhhati ve güvenliği hizmetlerinin niteliğini düşüreceği öngörülebilir.

Az tehlikeli işyerlerinin işverenlerine sağlanan bu hak eşliğinde toplum sıhhati merkezleri de bütün işyerleri için görev vermeye yetki sahibi duruma kazançlıyor.

Ortak sağlık ve Güvenlik Birimleri gibi sağlık Bakanlığı’na bağlı ToplumSıhhati Merkezleri de işyerlerine görev verebilir duruma ileriki. Yani OSGB’lerin piyasanın daralacağını söyleyebiliriz. İşyerleri yönünden ise rekabetin yükselmesi mananına gelen bu farklılık fiyat üstünlüğü yaratacaktır.

Sigortalı adedi her sene azalıyor

1 Ekim 2008’den ardından isteğe bağlı sigortalılıkta ehemmiyetli farklılık oldu. İsteğe bağlı sigortalıların sigortalılık statüsü 4/b’li başka bir deyişle Bağ-Kur’lu oldu.
İsteğe bağlı sigortalılar da yakın zamandaki konunları ile  Bağ – Kur emeklisi olabilme hakları mevcuttur.


İsteğe bağlı sigortalı adedi, Bağ-Kur statüsü sebebi ile düştü. İsteğe bağlı sigortalılar  toplamında 9.000 gün prim ödeme imkanlarıyla emekli olabilecek. Durum bu hal alıncada doğal olarak isteğe bağlı sigortalı olma talebi azaldı.

Taksiciler de başvurabilir
Tarım ve orman işlerinde görev akdiyle süreksiz çalışanlar, çalışmadıkları sürelerin primlerini kendileri tarafından çalıştığı ücretle ödeyerek sigortalılara sağlanan haklardan yararlanırlar. Bunları ise Ticari taksi şoförleri,  turizm rehberleri, değnekçiler, dolmuşçular, okul servislerindeki rehberler noksan çalışma günlerini bitirmek için başvurabilirler.  Taksi ve dolmuş şoförleri şayet isterlerse işsizlik sigortası primi ödeyerek işsizlik parası da alabilirler.

Nereye başvurmalı?
İlk kez isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenlerin misali Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği ekinde bulunan “Kişinin Kendi İsteğine Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi” ile ikametgâhlarının yer aldığı  ve bulundukları yerdeki sosyal güvenlik il müdürlüklerine müracaat /sosyal güvenlik merkezlerine başvurmaları gerekmektedir. Sigortalılık, müessese kayıtlarını takip eden gün başlar.

Ev ekonomisine katkı sağlamak isteyen ev hanımları Evden Dikiş İşi Yaparak Para Kazanmak    ve Konserve Yapıp Satmak: Evinizde Ek Gelir İmkanı yazılarımızı okuyabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir