Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'stmt_gutenmag_single_post_counter' not found or invalid function name in /home/bizimkel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri Var Mı ? -

Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri Var Mı ?

Categories Anasayfa, KadıncaPosted on
Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri Var Mı ?

Bugünkü yazımızda ertesi gün hapının yan etkileri var mı? Konusu üzerine birkaç bilgi paylaşmak istedim. Tabi ki tüm ilaçlarda olduğu gibi ertesi gün hapının yan etkileri var. Şimdi biraz bu yan etkiler ne ve neden kaynaklanır ondan bahsedelim.

Ertesi gün hapında hangi hormonlar var?

Ertesi gün hapları, içinde bulunan hormona göre bazı yan etkiler içerebilir. Ertesi gün haplarının içinde östrojen ve progesteron hormonunu beraberce içerenler var, birde ve sadece progesteron hormonu içerenler var.

Ertesi gün hapında progesteron mu östrojen hormonu mu avantajlı?

Sadece progesteron hormonu içerenleri kullanmak, bir avantajmış gibi görünse de içinde östrojen hormonu olandan yan etki açısından daha tehlikelidir. Çünkü östrojen hormonu çıkartıldığı zaman, sadece progesteron hormonuyla aynı etkinliği sağlamak için, çok daha yüksek doz progesteron hormonu verilmesi gerekiyor. Yani tek başına progesteron hormonu içeren hapların tabii ki bazı avantajları var östrojen içermediği için ancak östrojenin etkisini de kaybetmemek için progesteron hormonunun çok daha yüksek dozlara çıkartılması gerekiyor.

Ertesi gün hapında sadece progesteron hormonu içerenlerin yan etkileri neler?

Ertesi gün hapının yan etkileri var mı? Sorusunu 2 şekilde cevaplamak gerekir. Bunlardan birincisi sadece progesteron hormonu içeren hapların yan etkileri nelerdir? Yüksek doz progesteron hormonu içerdikleri için kanamalara neden olabiliyor. Yani hapı aldınız 2-3 gün sonra lekelenme tarzında kanamalara neden olabiliyor. Ayrıca yine bulantı ve göğüslerde dolgunluk, şişkinlik, sinirlilik gibi progesteron hormonu yüksek alınmasından kaynaklı olan yan etkilere neden olabilir.

Ertesi gün hapında östrojen ve progesteronun hormonu içerenlerin yan etkileri neler?

İkinci olarak östrojen ve progesteronun beraberce içeren hapların da en büyük yan etkileri nelerdir? İçinde östrojen olması nedeniyle bulantı yapar ya da bazen kusmaya neden olur.

Ertesi gün haplarının kullanımı sırasında kusma olursa ne yapmamız gerekir?

Östrojen ve progesteron içeren hapları aldığınız zaman eğer bulantı olmuşsa ve kusma ile sonuçlanmışsa onun etkinliği azalacaktır. O zaman doktora mutlaka danışıp yeni bir doz tekrarlamak lazım. Bunu doktora danışmadan yapmamak gerekli veya bulantı ortaya çıktığı an hemen o bulantı giderici ilacı almamız lazım.

Ertesi Gün Hapları %100 Etkili Bir Yöntem Mi?

Hiçbir doğum kontrol yöntemi %100 koruyucu değildir. Ertesi gün hapları da tabii ki gebeliğe karşı %100 koruyucu değildir, bunu unutmamak lazım. Ertesi gün hapını kullandıktan sonra eğer gecikme söz konusuysa veya gebelikle ilgili başka bir belirti söz konusuysa, ‘Ertesi gün hapı aldım, o yüzden gebelik oluşmamıştır’ düşüncesine güvenmemek lazım. Mutlaka gebelik testi yaptırmak gereklidir.

Sonuç olarak ertesi gün hapının yan etkileri var mı? Sorusunu sizlere biraz açıklamaya çalıştım. Her ilaçta görülen yan etkiler ertesi gün hapında da mevcut. Bu yan etkiler hayatınızı etkileyecek düzeye ulaşmışsa en yakın sağlık birimine başvurmanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir