Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'stmt_gutenmag_single_post_counter' not found or invalid function name in /home/bizimkel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Ertesi Gün Hapını Ne Zaman Almak Gerekir ? -

Ertesi Gün Hapını Ne Zaman Almak Gerekir ?

Categories KadıncaPosted on
Ertesi Gün Hapını Ne Zaman Almak Gerekir ?

Ertesi gün hapları kalıcı ve uzun vadeli bir doğum kontrol yöntemi değildir. Çünkü yüksek doz hormon verilerek bulunan bir doğum kontrol yöntemidir. Bu yüzden size ertesi gün hapını ne zaman almak gerektiği hakkında birkaç bilgi vermek isterim.

Ne Zaman Almak Gerekir ?

Ertesi gün hapını ne zaman almak gerekir ? Ancak prezervatif yırtılması veya o esnada prezervatif bulunmadığı için korunmasız girilen bir ilişkide veya çeşitli nedenlerle eğer gebelikten korunma imkânı olmadıysa, kadının ertesi günü eczaneden alabileceği ve de ilk 72 saat içerisinde kullanılması gereken bir yöntemidir. Herhangi bir başka bir korunma yöntemi kullanan kadınların en çok üzerinde durması gereken konu şudur, olağanüstü durumlarda ertesi gün haplarına başvurmaları gerekmektedir. Hiçbir şekilde uzun vadeli bir doğum kontrol yöntemi değildir. Yani ertesi gün haplarını senede bir veya bilemedin iki kere kullanmak lazım, daha fazlası hormonal dengeyi bozabilir.

Yan Etkileri Var Mıdır ?

Ertesi gün hapları kullanıldığı zaman lekelenme tarzında kanamalar meydana gelebiliyor. Bunu da dikkate alarak, kadınların mutlaka bu yöntemi korunmasız ilişki neticesinde kullanması gereklidir. O yüzden doktoruna giderek, mutlaka daha uzun vadeli bir korunma yöntemi kullanmalı. Prezervatif iyi bir doğum kontrol yöntemidir.  Ama şanssızlık neticesinde prezervatif yırtılmış olabilir veya vajina içinde kalmış olabilir. Bu nedenle ertesi gün hapı kullanmış olabilir.

 

Ama özet olarak söylemek gerekirse ertesi gün hapını ne zaman almak gerekir ? Ertesi gün hapı ilk 72 saat içinde, korunmasız ilişkiden sonraki ilk 72 saat içerisinde kullanmak gerekir

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir