Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'stmt_gutenmag_single_post_counter' not found or invalid function name in /home/bizimkel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Ertesi gün hapını kullanmanın zararı var mı? -

Ertesi gün hapını kullanmanın zararı var mı?

Categories KadıncaPosted on Format Görsel
Ertesi gün hapını kullanmanın zararı var mı?

Bugünkü yazımızda ertesi gün hapını kullanmanın zararı var mı? Sorusu hakkında birkaç cümlede olsa kafanızdaki soru işaretlerini gidermek istedim

Ertesi gün hapı bir doğum kontrol yöntemi midir?

Ertesi gün hapı bir doğum kontrol yöntemi değildir. Aslında ertesi gün hapı kullanmak demek doğum kontrol yönteminde bir sorun var demektir. Çünkü ertesi gün hapı istenmeyen korunmasız ilişki sonrasında alınan bir şeydir.

Ertesi gün hapını kullanmanın zararı var mı?

İçerdiği yüksek doz progesteron veya yüksek doz östrojen artı progesteron hormonu aslında vücuda çok zarar veren bir şey değildir. Ancak şunu görüyoruz ki yıl içerisinde ertesi gün hapı birkaç kere kullanılabiliyor. Birkaç kere kullanıldığı zamanda adet döngüsünü kalıcı olmasa dahi birkaç ay boyunca bozduğunu görebiliyoruz. Yine tabii ki ertesi gün hapının bir zararı değil ama istemeyen bir etkisi olarak gebelikten korunmaya çalışırken ertesi gün hapları gebelikten korunma olasılığı çok yüksek olmadığı için bu sefer gebe kalındığında görüyoruz. O yüzden ertesi gün hapı kullanan bir kadının, doktora başvurup daha iyi bir doğum kontrol yöntemi seçme ve belirleme zamanı gelmiş demektir.

Özetlemek gerekirse ertesi gün hapını kullanmanın zararı var mı? Sorusuna söyle bir cevap verebiliriz, ertesi gün hapları aslında devamlı kullanılacak bir doğum kontrol yöntemi değildir. Bu yüzden de bu konuda sıkıntı yaşayan bayanların doktora başvurup daha iyi bir doğum kontrol yöntemi seçmesini öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir