Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'stmt_gutenmag_single_post_counter' not found or invalid function name in /home/bizimkel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Ertesi Gün Hapını Kimler Kullanabilir ? -

Ertesi Gün Hapını Kimler Kullanabilir ?

Categories KadıncaPosted on
Ertesi Gün Hapını Kimler Kullanabilir ?

Bu yazımızda konu başlığımız ertesi gün hapını kimler kullanabilir? Bu konuda size birkaç bilgi paylaşmak istedim. Ertesi gün haplarının iki tane tipi var. Bir tanesi sadece içinde tek hormon, progesteron hormonu içerir. Progesteron dediğiniz yumurtlama sonrası salgılanan bir kadınlık hormonudur.  Diğeri de östrojen ve progesteron kadınlık hormonlarının ikisini beraber içerir.

İkisinin arasında korunma etkinliği açısından çok fazla bir fark yok. İki tablette şu anda eczanelerde piyasaya sunulmuş durumdadır ve kadınlar tarafından alınabilir.

Östrojen Nedir ?

Östrojen içeren ertesi gün haplarını kimler kullanabilir? Aradaki fark şudur, östrojen içeren haplarda, östrojen hormonunun muhtemel bazı yan etkileri var bu yüzden herkesin kullanabileceği bir şey değildir. Östrojen damar tıkanıklığı riskini artırabilen bir hormondur. O yüzden eğer kiloluysa, ileri yaştaysa, sigara çok kullanıyorsa veya çeşitli nedenlerle damarsal bazı bozuklukları varsa ertesi gün hapları arasında östrojen içermeyeni almasını tavsiye ediyoruz.

Doktor Önerisini Önemlidir.

Peki ya sadece progesteron içeren ertesi gün hapını kimler kullanabilir? Progesteron içeren hapların belirli bir gruba yönelik işte kullanmaması gerekir diye bir şey yok. Ama tabii ki sonuçta bunlar birer hormon olduğu için genellikle doktor önerisi ile kullanmak gerekir. Ama ülkemizde bunlar reçetesiz de temin edilebiliyor. Koruma sureleri ve koruyuculukları aynı, yani ilk 72 saat içerisinde kullanıldıkları zaman yüksek oranda koruyuculuk sağlıyorlar .

İki Farklı İlaç

Ülkemizde korunmasız ilişkiden sonra kullanmaya yönelik olarak toplamda 2 adet ilaç bulunuyor.  Bir tanesi sadece progesteron hormonu içeriyor, bir tanesi de östrojen ve progesteron hormonunu birlikte içeriyor. İdeal olanı her kadın kendi doğum doktoruna danışarak kullanmasıdır. Ama ulaşamıyorsan veya bugüne kadar hiç kadın doğum doktoru olmamışsa o zaman eczaneden gidip reçetesiz bir şekilde bunları temin edilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir