Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'stmt_gutenmag_single_post_counter' not found or invalid function name in /home/bizimkel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Ertesi Gün Hapı Nedir? -

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Categories KadıncaPosted on
Ertesi Gün Hapı Nedir?

Hemen hemen bütün kadınların korunmasız ilişki sonrasında başvurduğu çarelerden bir tanesi de ertesi gün hapıdır. Peki ya ertesi gün hapı nedir? Ertesi gün hapı doğum kontrol yöntemi kullanmayan kadınların hemen korunmasız bir ilişki sonrasında kendi başlarına eczaneden alarak kullanabilecekleri bir ilaçtır.

Neden Ertesi Gün Hapı ?

Buna niye ertesi gün hapı deniyor? Çünkü genelde işte korunmasız ilişki geceleyin oluyor. Geceleyin tabii ki yapacak bir şey yok eczaneler kapalı, ertesi gün sabah hemen eczaneye koşuluyor eczanede kendisine verilen hap genelde ertesi gün hap şeklinde oluyor. Bu nedenle ertesi günü veya İngilizce literatürdeki adı da  morning after veya after morning pill denen şey ertesi gün hapı anlamına geliyor.

 

Bunun içindeki çeşitli yüksek hormonlar neticesinde ilk 72 saat içinde kullanıldığı zaman korunmasız ilişkiden oluşabilecek olan gebeliği önleyeceğini varsayıyoruz.

 

Ertesi gün hapı gebelikten korunmak amacıyla alınan bir ilaç olduğu için bu esnada da rahim iç tabakası tam gebeliğe göre düzenlenmişse eğer yani yumurtlama olmuş,  spermle birleşmeyi bekliyorsa, o esnada rahim iç tabakası da o yerleşecek olan gebeliği beklerken bu ilaçlar neticesinde o gebeliğin oraya yerleşmesine elverişsiz hale gelir.

Doğum Kontrolünde Etkilidir

Diğer bir mekanizma da rahim ağzında o spermlerin gayet güzel bir şekilde geçmesini sağlayan mekanizmalar var. O mekanizmayı da devre dışı bırakarak spermlerin de rahim içine geçmesini engelliyor. Bu iki mekanizma ile etki ettiğini düşünüyoruz.

Bu yazımızda sizlere ertesi gün hapı nedir? Neden ertesi gün hapı deniyor? Gibi soruların cevaplarını vermeye çalışmış olduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir