Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'stmt_gutenmag_single_post_counter' not found or invalid function name in /home/bizimkel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Ertesi Gün Hapı Nedir ? Nasıl Kullanılmalı ? -

Ertesi Gün Hapı Nedir ? Nasıl Kullanılmalı ?

Categories KadıncaPosted on
Ertesi Gün Hapı Nedir ? Nasıl Kullanılmalı ?

Ertesi gün hapı Nasıl Kullanılmalı ? nedir? Önce biraz o konudan bahsetmek istiyorum sizlere. Ertesi gün hapları korunmasız ilişkiye takiben ilk 5 gün içerisinde alındığında gebeliğe karşı koruyan acil doğum kontrol yöntemidir. Gerçek bir doğum kontrol yöntemi değildir. Bu nedenle uzun süreli ve sürekli olarak kullanılmaz. Gebeliğe karşı koruyuculuğu % 85 civarındadır. Doğum kontrol haplarının gebeliğe karşı koruyuculuğu ise %97 ile %99 arasında değişmektedir.

 

Peki ya ertesi gün hapı ne işe yarar? Ertesi gün haplarının kullanımındaki asıl amacımız yumurtlamanın engellenmesidir. Aynı zamanda progesteron türevi olduğu için servikal mukusu kalınlaştırarak spermin uterus içerisine geçmesini azaltır. Yine rahimde incelemeye neden olarak döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesini engellemektedir.

Ertesi Gün Hapını Nasıl Kullanmalıyız ?

Ertesi gün hapı nasıl kullanılmalıdır? Korunmasız ilişkiden sonra 1 tablet alınması önerilir ve ilk 5 gün içerisinde alınması önemlidir. Ne kadar erken alınırsa koruyuculuğu o kadar fazla olduğu düşünülmektedir. Alındıktan 3 saat içerisinde kustuysanız 2. bir doz tekrarı için doktorunuzla mutlaka konuşmanız gerekmektedir. Ertesi gün hapları alındığı zaman adet döngünüz değişebilir, adet döngünüz uzayıp kısalabilmektedir. Adet gününüz geldiği halde adet olmadıysanız mutlaka gebelik testi yapılması gerekmektedir. Eğer bir hormonal yöntem kullanacaksanız ertesi gün hapını aldıktan 5 gün sonra bu yönteme başlamanız gerekmektedir. Hemen alınan doğum kontrol hapları ertesi gün hapı ile etkileşime girerek ilaçların etkinliğini azaltmaktadır.Bu nedenle bu 5 gün boyunca kondom gibi yöntemlerle kullandıktan sonra doğum kontrol hapına başlamanız önemlidir.

Yan Etkileri Nedir ?

Ertesi gün haplarının yan etkileri nelerdir? En sık görülen yan etkileri arasında baş ağrısı, bulantı, karın ağrısı, yorgunluk, baş dönmesi, ağrılı adet ve lekelenme gibi belirtiler sayılabilir. Ciddi yan etkileri gözlenmemektedir. Eğer döküntü, kaşıntı, şiddetli baş dönmesi, solunum kısıtlılığı, dilde şişme gibi belirtiler gözleniyorsa alerjik reaksiyon nedeniyle uyanık olunmalı en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Unutmayın ki ertesi gün hapları sürekli kullanılacak doğum kontrol yöntemi değildir. Sadece acil durumlarda kullanmanız önemlidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir