Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'stmt_gutenmag_single_post_counter' not found or invalid function name in /home/bizimkel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Ertesi Gün Hapı Ne Sıklıkla Kullanılabilir ? -

Ertesi Gün Hapı Ne Sıklıkla Kullanılabilir ?

Categories KadıncaPosted on
Ertesi Gün Hapı Ne Sıklıkla Kullanılabilir ?

Ertesi gün hapı hangi sıklıkta kullanılmalı sorusu aslında çok önemlidir. Çünkü yanlış kullanıldığında yüksek dozda hormon alış oluyoruz. Ertesi gün hapı korunmasız ilişkiden sonra kullanılması gereken bir haptır. O yüzden de her korunmasız ilişkiden sonra kullanayım şeklinde bir düşünce yanlıştır. Çünkü o zaman aylık aldığınız doz çok fazla olmuş oluyor. Onun yerine doğum kontrol hapı kullanmanız daha mantıklı.

Bir ertesi gün hapı kaç tane doğum kontrol hapına eşit?

Yani kabaca söylemek gerekirse östrojen artı progesteron hormonu beraberce içeren bir ertesi gün hapı 4 tane doğum kontrol hapını bir gün de alınmasında tekabül ediyor. Bunu böyle düşündüğünüz zaman ertesi gün haplarının sürekli olarak, her korunmasız ilişkiden sonra kullanılmasının doğru olmadığı zaten ortaya çıkıyor. O zaman yan etkileri de çok fazla artmış oluyor.

Korunmasız ilişki eğer prezervatif yırtılmasına bağlı ise zaten çok fazla tekrarlayacak bir şey değildir. Prezervatif markanızı değiştirmeniz veya işte teknikle ilgili sorun varsa onunla ilgili düşünmeniz durumunda zaten bir daha prezervatif yırtılması olmayacaktır. Ama eğer prezervatif yırtılması söz konusu ise korunmasız ilişki söz konusu demektir. O zaman doktora başvurup daha uzun vadeli bir koruma yöntemi tercih etmek lazım.

Bir ay içerisinde gebe kalmaya elverişli gün sayısı kaçtır?

Kadının bir ay içerisinde gebe kalmaya elverişli günlerinin 5 gün olduğunu varsayarsanız bu 5 günde de ertesi gün hapı kullanırsanız zaten bir kutu doğum kontrol hapından daha fazla hormon almış oluyorsunuz. Bunlar sadece ve sadece korunmasız ilişki durumunda ve de bunu kullandıktan sonra artık korunmaya ihtiyacı olduğu uyarısını alacak şekilde kullanılmalıdır.

Ertesi gün hapı hangi sıklıkta kullanılmalı? sorusunun cevabı aslına her korunmasız ilişki sonrasında alınan bir ilaç olmamalıdır. Bunun yerine doktora başvurarak daha uzun vadeli bir doğum kontrol yöntemi seçmemiz gerekli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir