Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'stmt_gutenmag_single_post_counter' not found or invalid function name in /home/bizimkel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Ertesi gün hapı ilişkiden ne kadar süre içinde alınmalı? -

Ertesi gün hapı ilişkiden ne kadar süre içinde alınmalı?

Categories KadıncaPosted on
Ertesi gün hapı ilişkiden ne kadar süre içinde alınmalı?

Sevgili bayanlar hepimiz hayatımız boyunca çok sık olmasa da ertesi gün hapını hayatımızda kullanmış veya bir yerlerden ertesi gün hapıyla ilgili bir şeyler duymuşuzdur. Tabi ki bu ilaçla ilgili en çok merak edilen soru ertesi gün hapı ilişkiden ne kadar süre içinde alınmalı? Sorusudur.

Ertesi gün hapının içeriğinde hangi hormonlar var?

Ertesi gün hapları iki şekilde oluyor. Ertesi gün haplarının bir tanesi sadece ve sadece yüksek doz progesteron içerir, bir diğeri de hem östrojen hem de progesteron dediğimiz hormonu beraberce içerir.

Ertesi gün hapı ilişkiden ne kadar süre içinde alınmalı?

Ertesi gün hapları için klasik olarak prospektüse bakıldığında şu yazar, ilk 72 saat içerisinde kullanıldığında yüzde seksen oranında gebeliğe engeller. Ancak pratik yaşamda bunun böyle olmadığını görüyoruz. Ne kadar erken başlanırsa korunmasız ilişkiden sonra o kadar yüksek koruyuculu vardır.

Ertesi gün hapı denmesinin nedeni ise geceleyin korumasız bir ilişki olduğunda eczane bulunamadığı için ertesi sabah hemen alınmasıdır. Ertesi gün hapı değil de ertesi sabah hapı diyenler de var.

Sonuç olarak ertesi gün hapı ilişkiden ne kadar süre içinde alınmalı? Sorusunun cevabı ne kadar erken kullanılırsa koruyuculu o kadar yüksektir. Ancak pratik yaşamda prospektüste yazdığı gibi yüzde seksenlik koruma olan oranlarını maalesef göremiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir