Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'stmt_gutenmag_single_post_counter' not found or invalid function name in /home/bizimkel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Dudağı Sık Aralıklarla Uçuklayan Kişi Ne Yapmalı -

Dudağı Sık Aralıklarla Uçuklayan Kişi Ne Yapmalı

Categories KadıncaPosted on
Dudağı Sık Aralıklarla Uçuklayan Kişi Ne Yapmalı

Günlük yaşantımızda uçukla çok sık karşılaşan ve bu sorun, hayat kalitesini düşürüp günlük yaşantısını olumsuz yönde etkileyen birçok kişi var. Bu yazımızda dudağı sık aralıklarla uçuklayan kişi ne yapmalı? Sorusunun cevabını kısaca açıklamak istiyoruz.

Sıktan kastımız şudur, dudak uçuğu eğer ki bir senede altı kereden fazla tekrarlıyorsa biz onu kronik vaka olarak kabul ediyoruz. Mutlaka kronik vakaların bir dermatoloğa başvurmasını öneriyoruz.

Uçuk oluşumuna yol açan faktörler nelerdir?

Bir kere uçuğun ortaya çıkmasını kolaylaştırıcı bir faktör varsa kişi de, mesela bu kansızlık olabilir, bünyesel bir vitamini eksikliği olabilir. O zaman zaten dermatolog gerekli tahlilleri, laboratuvar tetkiklerini yaparak, eğer böyle bir eksiklik tespit ederse onları zaten tedavi edecektir.

Güneş uçuk oluşumunda etkili bir faktör mü?

Dudak uçuğunun tekrarlamasında dudağın bütünlüğü çok önemlidir. Yani ne demek bu? Dudakta bir sıyrık, çatlak, yarık gibi herhangi bir şey varsa o zaman uçuk çok kolaylıkla karşımıza çıkabiliyor. Bu tür durumlarda mutlaka o dudağa uygun bir bariyer krem ya da dudağın genel deri bütünlüğünü sağlayacak bir krem sürerek dudağı tedavi etmekte fayda var ki uçuk çok kolay tekrarlamasın diye. Bunun dışında güneşte çok kalanlarda, güneşe bağlı bir dudak iltihabı olanlarda uçuk çok kolaylıkla tekrarlayabiliyor. Bu tür durumda olan kişilere de güneşten koruyuculu faktör içeren bir takım lip stiks dediğimiz dudak kremlerinden belli aralıklarla sürmesini öneriyoruz.

Kısaca dudağı sık aralıklarla uçuklayan kişi ne yapmalı? sorusuna cevap aramaya çalıştık. Ancak bunun dışında çok sık tekrarlayan dudak uçuğu vakalarında bir dermatoloğa başvurulmasını tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir