Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'stmt_gutenmag_single_post_counter' not found or invalid function name in /home/bizimkel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Çocuklar İle Evde Yapılabilecek Faaliyetler (1 Yaş) -

Çocuklar İle Evde Yapılabilecek Faaliyetler (1 Yaş)

Categories KadıncaPosted on
Çocuklar İle Evde Yapılabilecek Faaliyetler

Çocuklarınız ile evde yapabileceğiniz aktiviteleri size anlatacağım.Merhaba arkadaşlar, sizce çocuklarımızla ne kadar vakit geçirdiğimiz mi yoka onlarla ne kadar kaliteli vakit geçirdiğimiz mi önemli? Hiç bu soruyu hiç kendinize sordunuz mu? Şimdi size 5 dk veriyorum düşünmeniz için Çoğumuz günlük hayatında her saniye çocuğuyla olsa bile günlük ev işleri, yemek, misafir vb. derken çocuğuyla geçirdiği vakti heba etmekte. Oysaki gün içinde onlarla yapacağımız küçük aktiviteler hem onların gelişimine katkıda bulunacak hem de sizinle çocuğunuz arasında kuvvetli bağlar kuracaktır. Etkinlik yaparken, çocuklarımız  bir şeyi üretmenin verdiği başarı hissini  yaşar. Yaptığımız etkinliklerde bazı aşamalarında zorlansalar bile tamamlayabildiklerini görmek, gerektiği zaman yardım isteyebilmeyi öğrenebilmesi, pes etmeden denemeye devam etmeyi öğrenmesi çocuğunuzun kendine duyduğu öz güvenini olumlu yönde etikler. Çocuklarımızla birlikte etkinlik yapma sırasında çocuğunuzun iç ve hayal dünyası hakkında bir çok fikir edinebilirsiniz.

 

Her şeyin hazırlanmış olanına sahip olmak yerine elinde olan imkanları kullanarak istediğini şekillendirebileceğini öğrenir ve kişisel gelişimine katkı sağlar.

 

1 Yaş Aktiviteleri

 

Şekilleri ve renkleri tanıma Oyunu

Malzemelerimiz: Tahta bloklar, kapaklı ayakkabı kutusu(geometrik şekilli),  kalem, makas

Gelişen beceriler:  El ve göz koordinasyonu ile eşleştirme, görsel ayrım ve boyutsal şekillere oynamak çocuğunuzun matematiksel zekasını artırır.

YAPILIŞI: İlk başta blokları birer birer kutunun üzerine koyun, kenarlarını kaleminiz ile çizin ve makas yardımıyla şekilleri çıkarın. Çocuğunuz ile birlikte blokları deliklerden geçirerek onun nasıl eğlendiğini izleyin. Bunu sürekli yapın. Çocuğunuzun sizinle birlikte eğlenerek blok kutusunu incelemesine ve keşfetmesine izin verin.  Bir zaman sonra hangi bloğun hangi delikten  ve nasıl geçebileceğini öğrenmesi sizi ve çocuğunuzu çok mutlu edecektir.

 

Dil ve kelime dağarcığın Geliştirmek

Malzemeler: Çıkartmalar

Gelişen beceriler: Vücudunun  farkındalığı, dil ve görsel gelişim ayrımı.

Bu aktiviteyle çocuğunuz vücudunun bölümlerini öğrenmesini sağlayın

YAPILIŞI:   Gözlerinizin üzerine, alnınıza, burnunuza, kulaklarınıza ve vücudunuzun bir çok yerine renkli renkli çıkartmalar yapıştırın. Aynılarını çocuğunuza da yapın. Sonrasında çıkartmaları yapıştırdığınız yerlere sevgiyle tek tek dokunun, dokundukça isimlerini söyleyin, birlikte güzel vakitler geçirin.

 

 

Kendi Müziğini Kendin Yap
Çıngırak, kaşık, tencere, tava, zil yardımıyla oynayacağınız bu oyun ile beraber sesleri tanıyabilir, değişik sesler çıkararak kendi müziğinizi oluşturabilirsiniz. Böylece müzikal keşifi ile tanışacak, bebeğinizin koordinasyon kabiliyetini geliştirebileceksiniz.

 

 

Sayı Sayma
Bebeğinizin el ve ayak parmaklarını beraber saymak,  beraber merdivenlerden çıkarken her basamağa bir sayı vermek ve oyuncak  sepetine koyduğunuz eşylarını sesli sesli saymak güzel bir oyun çeşidi olabilir. Buradaki amaç  ise sayıları doğru bir şekilde sayması değil, sayılarla tanışması ve onlara adapte olmasıdır. 1 yaşındaki çocuğunuz sayıların dizilimini görsel olarak karıştırabilir fakat temel sayı becerilerinin gelişmesi ezber yapmasından çok daha önemli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir