Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'stmt_gutenmag_single_post_counter' not found or invalid function name in /home/bizimkel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Boşanma Sonrası Mal Paylaşımı Nasıl Olur -

Boşanma Sonrası Mal Paylaşımı Nasıl Olur

Categories KadıncaPosted on
Boşanma Sonrası Mal Paylaşımı Nasıl Olur
Boşanma sonrası mal paylaşımı nasıl olur konusunda bazen kafa karışıklığına neden olabiliyor. Boşanma davalarında eğer evlilik sözleşmesi adı altında bir sözleşme yoksa daha önceki kanunumuzda mal ayrılığı sistemi geçerliydi. Son zamanlarda Medeni kanunda yapılan değişiklikle mal ayrılığı sisteminden vazgeçilmiş, edinilmiş malların paylaşılması sistemine geçilmiştir. Yani kısaca evlilik birliği içerisinde edinilen mallar bir evlilik sözleşmesi yoksa yarı yarıya gibi halk arasında bu şekilde anlamlandırılan. Aslında karmaşık olan bir sistemle paylaştırılır. Boşanma Sonrası Mal Paylaşımı karmaşıklığını biraz açıklamaya çalıştık.

Edinilmiş Malların Paylaşımı

Burada teknik olarak bir katılma alacağı bir artı değer bir de edinilmiş malların, hangi malların kişisel mal olduğu. Hangi malların edilmiş mal olduğu gibi bir takım ayrımlara tabii olarak genellikle mahkemelerin bu konuda hesap uzmanlarını görevlendirdiği bu hesaplara göre bu alanında uzman olan kişilerin verdiği raporlara göre oluşan maddi duruma bir karar vermektedirler. Yani mal paylaşımı konusunda taraflar anlaşamadığı takdirde mahkemeler bu hususu bilirkişi incelemesine tabi tutmak da tüm mallar edinilmiş mal, kişisel mal olarak ayrılmakta ve bu mallar edilirken Kimin ne kadar katkı yaptığı ortaya çıkan artık değer nedir gibi hususlar tek tek incelendikten sonra bilirkişi bir rapor vermekte. Boşanma Sonrası Mal Paylaşımı Nasıl Olur edinilmiş malların paylaşımı konusunda sonradan kazanılan mallar söz konusudur.

Mahkemeye Rapor Sunulur

Bu rapor mahkeme taraflara tarafların incelenmesine alınmakta. Her iki tarafın verdiği raporda bir hata varsa gerekirse tekrar bilirkişi incelemesine gitmekte. Sonuç olarak mahkememiz bütün malların mal varlıklarının Bunlar hisse senedi olabilir şirket olabilir. Bankada para döviz altın gibi malları alanında uzman olan bilirkişi hesaplattırıp, kimin hakkına ne kadar düştüğünü bilirkişi marifetiyle tespit edip buna göre karar vermektedir?.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir