Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'stmt_gutenmag_single_post_counter' not found or invalid function name in /home/bizimkel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Boşanma Davasında Çocuğun Velayetine Nasıl Karar Verilir -

Boşanma Davasında Çocuğun Velayetine Nasıl Karar Verilir

Categories KadıncaPosted on Format Görsel
Boşanma Davasında Çocuğun Velayetine Nasıl Karar Verilir

Boşanma davalarında Çocuğun Velayetine Nasıl Karar Verilir de en önemli  konulardan biridir. Korunması gereken hukuki yarar genellikle çocukların yüksek menfaati dediğimiz çocukların menfaatine uygun kararları hakim oluşturmak durumundadır. Çünkü korunmaya değer olanlar onlardır. çocukların yüksek menfaati onların sağlıklı psikolojilerini iyi olacağı maddi ve manevi rahat edecekleri bir ortamda gelişimlerini sürdürmeleri ve tamamlamalarına yönelik alınacak tedbirlerdir.

Sadece Maddi Durum Dikkate Alınmaz

Bu sadece maddi anlamda değil bir takım uygun tedbirleride hakim almak ile görevlidir ve çocuklarla ilgili velayet karar verirken hakim çocukların psikolojik, sosyal mali ve maddi manevi ortamı taraflardan hangisi daha iyi sağlayabilirse hakim çocukların o tarafta kalmasına hükmeder. Çocuğun Velayetine Nasıl Karar Verilir konusunda velayetin annelerde olması daha yüksektir.
26

Çocuğun Velayeti Anneye Verilebilir

Taraflardan daha çok ülkemizde anneler annelik duyguları ile çocukların talep etmekte erkeklerde daha çok annede kalan çocuklar için iştirak nafakası ödemektedirler. Çok az olmakla birlikte bazen mahkemelerimiz çocukların babada kalınca daha sağlıklı ortamda büyüyeceklerini Maddi manevi ve duygusal gelişimlerini daha sağlıklı tamamlayacaklarını inandığından. Buna kanaat getirdiğinden dolayı bazen çocukları babaya da vermektedir. Çocuğun Velayetine Nasıl Karar Verilir ile sadece anneye verilir konusunda kesinlik yoktur, çünkü iki tarafın durumları incelendikten sonra Hakim eldeki verileri inceleyerek bir karar verecektir.

Son Söz Mahkemenin

Böyle durumlarda genellikle yine ülkemizin özel durumu. Kadınların servet dağılımındaki eşitsizlik nedeniyle bir gelirleri olmadı neden ile kadınlardan bir babaya çocuk babanın yanında kalsa dahi bir nafaka ödemesine genellikle hükm edilmemektedir. Sonuç olarak çocukların sağlıklı gelişimini daha iyi sağlayacak olan taraf hangi tarafta mahkemelerimiz çocukların velayetini o tarafa vermektedirler. Çocuğun Velayetine Nasıl Karar Verilir konusunda bir çok etmen vardır, bunları da göze alarak karara bağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir