Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'stmt_gutenmag_single_post_counter' not found or invalid function name in /home/bizimkel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Başımın Tepesi Ağrıyor. Tedavisi Nedir ? -

Başımın Tepesi Ağrıyor. Tedavisi Nedir ?

Categories KadıncaPosted on
Başımın Tepesi Ağrıyor. Tedavisi Nedir ?

Merhaba, günlük yaşantımızda karşılaştığımız ve yaşam kalitemizi olumsuz yönde etkileyen ve nedenini bir türlü bulamadığımız sorunların başında başımızın tepesinin ağrıma şikayeti gelmektedir.

Birçok farklı hasta, doktorlara gidip başımın tepesi ağrıyor. ‘Neden ağrıyor?’ diye gidebilir. Genelde de bunlara bir şey bulunamaz.


Gerilim Baş Ağrısı Nedir ?

Aslında başın tepesindeki ağrı daha çok ‘gerilim baş ağrısı’ diye söyleyen ağrının bir parçasıdır. Hatta başımın tepesi ağrıyor, buradan bir şey akıyor, burada bir taş var sıkıyor, bir tas var acıtıyor, burada sıcak bir şey var başımın tepesi yanıyor, ölüyorum sımsıcak veya donuyor gibi şeylerde eklenir. Bu gerilim baş ağrısının bir parçasıdır. Başımın tepesi ağrıyor sürekli de olabilir.


Tedavisi Nedir ?

Çoğunlukla gerilim baş ağrısı dediğimiz olayda, bütün kafatasını çevreleyen kaslar ve saçlı deride bir gerilme bir çekinme vardır. Adı üstünde, gerilme oradan gelir ve beraberinde buna boyun ağrısı eşlik eder. Çünkü buradaki kas spazmı ile birlikte aşağıya doğru bütün saçlı deri ve kafatasını gerer. Bu saçlı tepedeki gerilme ve ağrı bundan kaynaklıdır. Ayrıca o sıcaklık soğukluk ve benzeri hisler, bazen de küçük elektriklenmeler de olabilir. Bunlar da bu gerilim baş ağrısının bir parçası olabilir. Saçımın tepesi ağrıyor derken gerilim baş ağrısını da düşünmemiz lazım.

Bunlar genelde strese bağlı ve genelde stresliyken artar. Gerçekten stresle birlikte diş sıkmaya ve diş sıkmanın oluşturduğu kas spazmına bağlı olduğunu ve bunun doğru tedavi ile çözüldüğü deneyimlenmiştir.


Hangi Tür Baş Ağrısında Mutlaka Doktora Başvurmak Gerekir

Bazı baş ağrıları vardır ki çok tehlikeli ve acildir. Mutlaka doktora başvurmak gerekir. Peki ya bunlar nelerdir? Aslında herkesin korktuğu beyin tümörlerinde tabii ki doktora gitmek gerekir Ama beyin tümörleri aslında çok baş ağrısı yapmaz, baş ağrısı yaptığında da birçok başka bulgular da eklenmiş olabilir.


Baş Ağrısı Migreni Olanlar Dikkat

Migreniniz varsa, sürekli gerilim baş ağrınız varsa bunları tümörden nasıl ayıracağız? Toplumun yüzde kırkının gerilim baş ağrısı var, yüzde onu yüzde yirmisinin migreni var, nasıl ayırt edeceğiz? Tümöre bağlı olan baş ağrısı süreklidir Çünkü beynin içinde gelişen tümör sıkıştırmıştır, yer kalmadığı için sıkışmaktan olur ve sürekli olur çok şiddetli değildir ama geçmez. Eğer baş ağrınız arada sıfırlanıyorsa, tümör olma olasılığı zaten azdır. Baş ağrısını hafife almamak lazım.


Çok Şiddetli Ağrılar

Daha da nadir rastlanan tehlikeli bir ağrı vardı. Beynimizde bomba patlamış gibi olur. İşte, bu beyindeki damar bozukluklarından, bizim baloncuklar dediğimiz ve onlardaki yırtılma sonucu oluşan beyin kanamaları. Buna ‘Anevrizma’ diyoruz. Bu olaylarda gelişen kanamalarda, çok hayati tehlike vardır. Zaten bir bölümü, kanama olduğunda hayatını kaybeder. İkinci kanama yaşandığında zaten pek hayat şansı yoktur. İşte bu ağrılarda mutlaka ve acilen hastaneye gitmek lazım. Baş ağrısı olduğu zaman ve şiddetli olursa mutlaka doktora görünmekte fayda.

Peki ya bu şikayetlerden muzdarip olan hastalar, bu hastalıkları nasıl ayrıt eder? Migrende, birisinin beyninde de böyle bir şey olabilir. Nasıl ayırt ederiz? Her zamanki ağzımızdan farklı, çok şiddetli, tam adı üstünde, beyninizde bir bomba patlamış gibi, dayanılmaz, ani bir ağrıdır.


Sürekli Ağrıları Önemsemek Gerekir

Genelde de eforla olur. Örneğin yokuş çıkarken, yük kaldırırken, kendimizi zorlandığımızda, çok sıkıntılı iken, hatta seksüel aktivite sırasında olabilir. Bu tür ağrılarda da acilen ve hemen doktora gitmemiz gerekir.

Özetlersek, ağrı hiç geçmeden sürekli oluyorsa ya da şimdiye kadar hiç yaşamadığınız kadar şiddetli ise, böyle durumlar başımıza geldiğinde mutlaka muayene için doktora gitmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir