Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'stmt_gutenmag_single_post_counter' not found or invalid function name in /home/bizimkel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Başımın Arkası Ağrıyor, Neden Olabilir -

Başımın Arkası Ağrıyor, Neden Olabilir

Categories KadıncaPosted on Format Görsel
Başımın Arkası Ağrıyor, Neden Olabilir

Baş ağrısı ile yakınan hastaların büyük bölümünde arkadan gelen baş ağrısı, enseden gelen baş ağrısı görülmektedir. Hastalar bu şikayetlerden bayağı yakınmaktadır.Ağrı genellikle kafanın arkasındaki çıkıntıdan başlar ve hasta şuradan başlıyor, burada bir şey var, buradan başlıyor öne doğru geliyor, gözüm çıkacak gibi oluyor diye anlatır. Böyle şikayetlere sahipseniz ağrınız daha çok migrendir. Özellikle başımın arkası ağrıyor diye bazen hayıflanıyoruz.

 


Başın Arkası Ağrıması

Bu tür ağrılar, çocuklarda çok görünmez. Erişkin yaşta, özellikle yirmili yaşları geçen kişilerde, migrenler enseden gelip beraberinde bu ağrıya dönüşür. Neden? diye düşünürsek, genelde ileri yaşa geçince, yirmili yaşları geçip iş hayatına, çalışmaya başlayıp stres artınca diş sıkma artar ve onunla birlikte ‘gerilim baş ağrısı’ dediğimiz ense ve çene bütün bu kaslardaki spazmı artar. Bu spazmla birlikte kaslar tam kafanın arkasına yapışıktır, orada zorlanma olur ve beraberinde migreni tetikler. Başımın arkası ağrıyor demek de bazen de migren ile birlikte atakları fazlalaşır.

Aslında erişkin yaşta migren ve gerilim baş ağrısı çoğunlukla birlikte görünür. Çoğunlukla zaten enseden başı ağrıyanlar, aynı zamanda boynunda sertleştiğini, kaskatı olduğunu, çok ağrıyor kasılıyor boynum diye ifade ederler. Başımın arkası ağrıyor diyenlerde de bu tür şikayetler görülebilir.


Baş Ağrısı Sürekli Oluyor Mu ?

Baş ağrısıyla birlikte başa enseden gelen baş ağrıları, ağırlık basınç gibi vuran baş ağrıları kısmında tansiyon yüksekliğini de akla gelmelidir. Sadece baş ağrısı deyince migren, gerilim baş ağrısını düşünmeyelim. Farkında olmadan tansiyonunuz yükselmeye başlamış olabilir. Artık genç yaşta de tansiyon hastalarına rastlanıyor. Oda baş ağrısı yapabilir. O zaman tansiyonun ayarlanıp, düzene girmesi gerekiyor.

Son olarak şunu da söylemekte fayda var, boyun fıtığı ve benzeri durumlar baş ağrısı yapmaz. Boyun fıtığı, baş ağrısı yapıyor diye düşünmemek gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir