Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'stmt_gutenmag_single_post_counter' not found or invalid function name in /home/bizimkel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Baş Ağrısı Hangi Boyuta Ulaştığında Doktora Başvurulmalı -

Baş Ağrısı Hangi Boyuta Ulaştığında Doktora Başvurulmalı

Categories KadıncaPosted on Format Görsel
Baş Ağrısı Hangi Boyuta Ulaştığında Doktora Başvurulmalı

Baş ağrısı hemen hemen hepimizde görülen ve hayat kalitemizi düşüren bir olaydır. Peki ya baş ağrısı hangi boyuta ulaştığı zaman doktora başvurmamız gerekir? Başımız ağrıdığında doktora mı gitmeli?, Yoksa kulaktan dolma bilgilerle geçirmeye mi çalışmalıyız? Şimdi bu konuyla alakalı sizlere birkaç bilgi paylaşmak istiyorum.

Ne Zaman Doktora Gitmeli

Baş ağrıları için her zaman doktora başvurmakta fayda var. Çoğunlukla beyinde bir problemden kaynaklanmamaktadır. Ama çevremizde, bu migren veya bu gerilim baş ağrısı gibi kendi kafamıza göre tanılar koyup ilaçlar kullanmak çözüm değil. Bir şekilde uygun bir hekime muayene olup tanımızı doğrulatmakta fayda var. Ona göre bir tedavi yolunuzu çizmekte fayda var.

Hangi Tür Ağrılar Dikkat Edilmeli

Ama bazı baş ağrıları var ki,  bunlara acil baş ağrıları diyebiliriz. Bu durumda mutlaka hemen doktora başvurmamız gerekir. Migren de olabiliriz, başımız da her zaman arayabilir ama acil baş ağrısı herkesin başına gelebilir. Bunlardan en önemlisi ve çok nadir rastlanmakla birlikte, beyindeki damar içindeki zayıf yerler, baloncuklar deriz biz bunlara, aslında tıptaki adı Anevrizmadır. O bir anda patlayabilir. Beyninizde bomba patlamış gibi olur ve genellikle anında yaşamın kaybıyla sonuçlanır. Ama bir kısmı önce sızdırır ve patlar sonra, bir dahaki gelişinde yaşamı kaybettirir. İşte orada, zaman kazanmış oluruz. Baş ağrısı bu tür boyutlara ulaştığında mutlaka doktora başvurmalıyız.

Genelde bu tür baş ağrılar eforla birlikte ortaya çıkar. Yani yoğun bir spor yaparken, yokuşu tırmanırken, çok öksürürken, çok yoğun bir şekilde kendinizi zorladığımızda veya cinsel aktivite sırasında böyle yoğun ve şiddetli bir ağrı doktora gitmeyi gerektirebilir.

Enseden Gelen Baş Ağrısı

Onun dışında yine ciddi, hayati, enseden gelen yine buradaki beyne giden damarın içinde ayrılma bizim Vertebral Arter Diseksiyon dediğimiz böyle ağrılar vardır. Bir hareketle, bir zorlamayla, boyunun zorlamasıyla beyne bir şey saplanıyor gibi bir ağrınız olduysa buradaki yanma ve şiddetli bir yırtılma aslında o damarın içinde onun hasta hisseder aslında böyle bir ağrımız olduysa da doktora gitmeliyiz.

Beyin Tümörü Olabilir Mi ?

Bu kadar şiddetli olmayıp beyin tümörü veya beyindeki enfeksiyon da baş ağrısı yapabilir. Sürekli baş ağrınız varsa örneğin migren baş ağrınız veya gerilim baş ağrınız varsa bunlar kronikleştiğinde sürekli baş ağrısı yapar. Hasta derki, benim hep başım ağrıyor ama aralarda başın rahat olduğu zamanlar vardır. Ama başınızdaki ağrı hiç geçmiyorsa, yatıyoruz kalkıyoruz sürekli baş ağrısı varsa, bu beyindeki olaydan kaynaklı olabilir. Çünkü beyindeki olay sürekli devam ettiği için ağrıda geçmez. O sürekli ağrıda doktora başvurmak gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir