Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'stmt_gutenmag_single_post_counter' not found or invalid function name in /home/bizimkel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Aşırı Adet Kanaması Tedavisi -

Aşırı Adet Kanaması Tedavisi

Categories KadıncaPosted on Format Görsel
Aşırı Adet Kanaması Tedavisi

Merhaba hanımlar, her kadının her an başına gelebilecek aşırı adet kanamasının nasıl tedavi edileceği konusunda birkaç bilgi vermek isterim sizlere.  Aşırı adet kanamasında öncelikle bu kanamanın adet kanaması olduğunu belirlemek gerekir.

Herhangi bir şekilde vajinal kanaması olan ve bu aya özgü olan bir durumla karşılaşan kadın şaşırabilir.  Acaba bu aşırı adet kanaması mı?  Yoksa bu bir ara kanama mı?  Başka bir şey mi? diye tam olarak bilmeyebilir.

Çok Sık Ped Değiştiriyorum

Ama genelde kadınlardan duyduğumuz şikâyetler şöyledir. Ben her ay yedi gün ile on gün arası adet oluyorum. İnsan içine çıkamayacak kadar kanamam oluyor. Her ay iki kutu kalın petlerden bitiriyorum. Bu kişi zaten aşırı adet kanaması tanısını koymuştur.

Doktorunuza bu durumları söylerseniz size ona göre tedavi belirlenir. Kimisinin aşırı adet kanaması dediği,  aslında normal sınırlar içerisinde bir kanamadır. Bununla birlikte tabii ki kadın rahatsız oluyorsa bunun için tanı işlemlerini başlatmak gerekir.
21

Spiral Kullanımı Tetikleyebilir

Aşırı adet kanamasına neden olan faktörler arasında en sık rastlanan durum spiraldir. Yeni takılmış veya önceden takılmış etkenin spiral olduğu belirlenirse,  o zaman spiral çekilir olay biter.

Rahim içinde polip dediğimiz bir oluşum nedeniyle aşırı adet kanaması yaşanabilir. Bunlar rahim içinde yer alan iyi huylu et parçalarıdır.  Bunların histeroskopi ile veya kürtaj dediğimiz yöntemle çıkarılmasıyla aşırı adet kanaması sorunu çözülmüş olur. Bunun yanında miyom gibi bir durum söz konusuysa miyomlar alınarak tedavi sağlamış olur.

Aşırı Adet Kanaması Tedavisi Nasıl Olur

Bir de bir grup vardır ki, aşırı adet kanaması var ancak nedeni belli değildir. Doktorlar bazen böyle durumlarda tanıyı koyamazlar. Buna idiyopatik derler. Yani bir nedene bağlı olmayan durumdur. Mutlaka bir nedeni vardır ama o anda tedavi ameliyatlık bir durum değildir.

Tedavi seçeneği olarak tabii ki öncelikle tablet şeklinde tedaviler söz konusu olabilir. Veya günümüzde, östrojen içermeyen progesteron içeren yani kansorejen özellikleri olmayan hormonlu spiral kullanılmaktadır. Rahim içine taktığımız zaman adet kanaması miktarı önemli ölçüde azalıyor. Bu çok ciddi bir tedavi opsiyonu. Çünkü eskiden tabletle tedavi olmayan hastalara, çok daha farklı örneğin rahimin alınması ne kadar gidebilen tedaviler uygulanıyordu. Ama günümüzde hormonlu spiral söz konusu olduğu için böyle bir tedavi seçeneği de elimizde var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir