Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'stmt_gutenmag_single_post_counter' not found or invalid function name in /home/bizimkel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Adette Aşırı Kanama Nedenleri -

Adette Aşırı Kanama Nedenleri

Categories Anasayfa, KadıncaPosted on
Adette Aşırı Kanama Nedenleri

Sevgili hanımlar aşırı adet kanamasının çok çeşitli nedenleri olabilir. Adette aşırı kanama ilk defa ortaya çıktığında, mutlaka bir doktor değerlendirmesi gerekir. Bunu sakın göz ardı etmeyin, bu sizin sağlınız için çok önemlidir.

İster aşırı adet kanaması olsun, isterse az adet kanaması olsun her türlü düzensizlikte öncelikle, acaba devam eden ancak sorun olan gebelik var mı? diye jinekolojik değerlendirme gerekir.

Sprial Takılması Kanmayı Arttırabilir

Onun dışında üreme zamanında aşırı adet kanamasına neden olan en önemli etkenlerden bir tanesi bakırlı spiral takılmış olmasıdır. Spiral takıldığı zaman adet kanamasında bir artış olacaktır, diye önceden bilgi verilirken bu durum genelde söyleniyor. Aşırı adette en sık görülen nedenlerinden bir tanesi budur. Adette aşırı kanama bazen sizin de canınızı sıkabilir.

Yine üreme çağında en sık aralıklarla görülen nedenlerden bir tanesi poliptir. Polip, rahim içinde bildiğimiz ciltteki benlerin karşılığı, et parçası diyelim. Rahim kasılmasını olumsuz etki ettiği için adet kanama miktarını artıran bir etken olarak polip ortaya çıkabilir. Onun dışında miyomlar bir etken olabilir.

Menopoz Olmanız Aşırı Kanamaya Neden Olabilir

Menopoz başlangıcı veya yumurtalık rezervinin azalması aşırı adet kanaması yapar bilgisi, aslında yanlış bilinen bir bilgidir. Bunlar aşırı adet kanamasına neden olmaz.

Diğer bir etken de kullanılan ilaçlar olabilir. Örneğin Aspirin, onun dışında çeşitli nedenlerle kullanılan pıhtılaşma geciktirici ilaçlar. Bunlar tablet şeklinde de olabilir, iğne şeklinde de olabilir. Bunlar da adet kanaması miktarını artırabilir.

Genel olarak toparlamak gerekirse aşırı adet söz konusu olduğu zaman, etkenin belirlenebilmesi için mutlaka bir jinekolojik muayeneden geçmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir