Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'stmt_gutenmag_single_post_counter' not found or invalid function name in /home/bizimkel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Adet Düzensizliği Nedenleri -

Adet Düzensizliği Nedenleri

Categories KadıncaPosted on
Adet Düzensizliği Nedenleri

Adet kanamaları genç kızlıkla başlayıp ilerleyen yaşlarda menopozla son bulan tüm kadınların karşılaştığı durumdur. Bazen bu kanama alışılmışın dışında ve sorunlu bir şekilde yaşanmaktadır. Bu olaya adet düzensizliği denir.

Peki ya adet düzensizliği nedenleri nelerdir? Sorunu anlayabilmek için öncelikle adet düzensizliğini tanımlamak gerekir. 21 gün ile 35 gün arasında döngüsel olarak devam eden adetleri biz normal kabul ediyoruz. Ancak adetlerin kanama miktarının fazla olması, adetler arasında kanamaların görülmesi de yine adet bozuklukları olarak değerlendiriliyor. Yani 21 günle, 21 günden kısa 35 günden uzun bir adet periyodu varsa bu adetleri normal olarak kabul etmiyoruz.

Hormonal Sebepler

Peki ya adet düzensizliğinin nedenlerini değerlendirecek olursak hormonal sebepler ve organik sebepler olarak düşünebiliriz. Hormonal sebepler, genç kızlığın başında ya da menopoza yakın dönemlerde oluşan herhangi bir ovülasyonun olmadığı, yumurtlamanın olmadığı yani işe yaramayan yumurta oluşumlarının meydana getirdiği adet düzensizlikleridir. Bunlar, genç kızlarda ve menopoza yakın kadınlarda görülen en sık karşımıza çıkan adet düzensizlikleridir. Bunun dışında Polikistik Over Sendromu, en sık karşılaşılan yumurtlama fonksiyon bozukluğu ve hormonal sebeplerle adet döngüsünün bozuk olduğu tipik bir hastalıktır.

Peki ya adet düzensizliğinin nedenlerinden organik sebeplerini değerlendirecek olursak yani elle tutulur bir sebebin olduğu, bir kist, bir miyom ya da anatomik bir bozukluğun görüldüğü durumlara biz organik sebepler diyoruz. Bunlardan kistleri değerlendirecek olursak basit kistler ya da çikolata kistleri adetlerin gecikmesine ya da adet kanama miktarının artmasına sebep olabilir.

Jinekoloğa Gitmek Gerekir Mi ?

Miyomlar özellikle rahim içerisine baskı yapıyorsa, çok ciddi kanama bozukluklarına yoğun adet kanamalarına sebep olabilirler. Bunları değerlendirmek mutlaka bir jinekoloğun işi, yani böyle bir bulgu tespit edildiğinde mutlaka transvajinal ultrasonografi ile yumurtalıkları ve rahmin iyice değerlendirilmesi gerekir.

Ayrıca anatomik bozukluk nedeniyle hiç adet görememe durumu da olabilir. Yani rahimde doğuştan gelen bir bozukluk nedeniyle genç kızlık döneminde hiç adet görememe durumu da tespit edilebilir. Bu nedenle transvajinal ultrason ya da yapılacak bir jinekolojik değerlendirme adet bozukluğunun sebebini ortaya koyabilir.

Tedavisi Nasıl Olur

Tedaviyi değerlendirecek olursak adet bozukluğu ile gelen bir hastayı tedavi edebilmek için öncelikle medikal tedavi yani ilaçlarla yapılan tedaviler mümkündür. Bunlar östrojen ve progesteron ilaçlarının bulunduğu basit ilaçlardan doğum kontrol haplarını kadar değişen yelpazede bir takım medikal tedavilerdir. Ayrıca kist ya da miyom gibi organik sebeplerle eğer adet düzensizliği meydana geliyorsa bunlarda da cerrahi tedaviler düşünebilir. Özellikle de periskopik ameliyatlarla kistlerin çıkarılması ya da histeroskopik birtakım girişimler miyomların alınması söz konusu olabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir