Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'stmt_gutenmag_single_post_counter' not found or invalid function name in /home/bizimkel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Adet Dönemi Baş Ağrıları ve Migren -

Adet Dönemi Baş Ağrıları ve Migren

Categories KadıncaPosted on Format Görsel
Adet Dönemi Baş Ağrıları ve Migren

Bu yazımızda genel olarak çoğu kişide görülen ve günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyen adet dönemi baş ağrıları ve migren ilişkisini ele aldık.

Migren kadınlarda yaygın bir hastalıktır. Özellikle erişkin yaştaki kadınlarda, 3 ile 5 kadından birinde migren vardır. Çoğunlukla da adet döneminde görülür. Özellikle adet öncesi, adet başlamadan birkaç gün öncesinde, adet döneminde ve adet bitiminde migrene çok sık rastlanır. O nedenle de hormonal migren diye bir tanımlama çıkmıştır ve migrenin adetle ilişkisi olduğu düşünülür.

Hormonlar Değişebilir

Adet döneminde hormonlar da ciddi düşüşler ve değişimler yaşanır ve bizim kanama yaşamamızı sağlar. Ama migrenin nedeni hormonlar değildir. Migrenin nedeni vücuttaki bir elektriksel bozukluktur. Bu bozuklukla birlikte özellikle hormonlardaki değişim tetikleyici olmaktadır. Ancak doğrudan neden değildir.

Migreni Tetikleyebilir

Adet dönemi baş ağrılarında ve migrende, bu hormonları etkileyen nedenler bulunup tedavi edilirse, migren ve baş ağrısı kontrol altına alınabilir. Bunlar nedir? Özellikle genç kızlık da başlamış ve adet dönemi çok tipik olan migren de 20 yaş dişleridir. Daha ileri yaşlarda jinekolojik girişimlerdir. Örneğin bir sezaryen, rahim içi araç spiral kullanımı, bunlar buralardaki oluşturdukları olumsuzluklarla adet dönemi migreni tetikleyebilmektedirler ve migrene neden olabilmektedirler.

Tedavisi Nedir ?

Adet dönemi baş ağrıları ve migren tedavisinde de hastanın öyküsü dikkatli bir şekilde dinlenip, bu migren ne zaman başlamış? Migren ağrısının özellikleri enseden mi geliyor? Başın yarısında mı? Örneğin enseden ve tüm başta olanlar sezaryen veya spiralle daha ilişkilidir. Tek taraflı olanlar daha çok 20 yaş dişleri ile ilişkilidir. Bunlar hem hastanın ağrısı ne zaman başlamış, hem özellikleri ile birlikte bilgi verir. 20 yaş dişleri veya dişle ilgili bir problem varsa onlar diş hekimleri tarafından tedavi edilir. Sezeryanla ilişkisi varsa nöral tedavi uygulanır ve bu şekilde hem hormonlar daha dengeli olur. Hastanın adet dönemi sıkıntıları, şişkinlikleri, sancıları düzene girer ve adet düzenli olur hem de  migrenine çözüm sağlanmış olur. Bu tür hormonal şeylerde yapılan çalışmalarda, dışarıdan horman uygulamalarında zaten faydalı olmadığı görülmüştür.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir